Tre vjet për “pakon e madhe”, si klani Osmani “mbyti” Europën dhe Amerikën Latine me kokainë

30 Maj 2022, 11:25Investigim SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Bashkim Osmani (foto-montazh)

Milionat e klanit Osmani kanë tërhequr  vëmendjen që në vitet ’80, kur familja mori kontrollin e lagjes me drita të kuqe të Hamburgut. I pari që emigroi nga Shqipëria në Gjermani ishte Qazim Osmani, alias Felix, dhe pas disa vitesh e  ndoqën vëllezërit e tij Bashkimi, Bekimi, Blerimi dhe motra Merita. Kjo njihet si “bajrat”, ose klani familjar.

Në vitet ’90, thonë ata që i kanë hetuar, ata kishin marrëdhënie me banda kriminale serbe, të cilët u hapën tregun e trafikut të kokainës në shkallë të gjerë.

DEA, FBI, NCA, si dhe policia nga e gjithë bota ëndërronin t’i kapnin. Ata ishin nën objektivin e policisë prej disa dekadash.

Klani Osmani ka lidhje me disa vrasje në Amerikën e Jugut dhe me furnizues të mëdhenj të drogës nga Bolivia, Kolumbia dhe Brazili. Ka lidhje me emigracionin ilegal, me kontrollin e portit të Hamburgut dhe kazinotë e Pragës. Me prostitucionin në Gjermani, Austri, Ballkan, Republikën Çeke dhe Britaninë e Madhe. Me biznese në Hel Angeles MC dhe me N’Draghetan kalabreze. Me klanin turk Kalic, që i dedikohet trafikut të anhidrit acetik dhe heroinës. Me klanin Ratja që furnizon me material mafiozët shqiptarë.

Klani Osmani lidhet me një varg krimesh dhe marrëdhëniesh të rrezikshme, si dhe pastrimin e vazhdueshëm të parave dhe korruptimin e politikanëve, karakteristika këto të një organizate të madhe kriminale.

Pas kaq shumë vitesh, indicja e parë erdhi përmes dy rrugëve. DEA njoftoi Policinë Kombëtare, konkretisht GRECO-n e Galicias, se “një i njohur i vjetër” po përgatiste një ngarkesë të madhe kokaine nga Kolumbia. Nga ana tjetër, për këtë dërgesë njoftoi edhe Prokuroria Gjermane në Lübeck, në kërkesën e së cilës për hetime mori pjesë edhe Grupi i Informacionit të Gardës Civile të Majorkas.

Ishte viti 2018 dhe prej më shumë se tre vitesh ata po përndiqeshin nga shumë vende. Tre muaj më parë hetimet kulmuan me ndërhyrjen e 603 agjentëve në Belgjikë, Gjermani, Holandë, Itali, Spanjë dhe Kroaci. Bashkim Osmani, i hetuari kryesor, tani është në burg ndërkohë që hetimet për rastin vazhdojnë.

TRE VJET DUKE PËRGATITUR NJË DËRGESË

Sipas agjentëve, klanit i është dashur tre vjet për të kryer një ngarkesë.

Dërgesa filloi të ideohej në 2017 në Palma de Majorka. Dy burra, Arturi dhe Myftari i propozojnë “biznesin” Bashkim Osmanit dhe vëllait të tij Bekimit. Ky takim, në të cilin vendoset që të financohet një operacion droge do të ndiqej edhe nga shumë të tjera.  

Në Hamburg realizohet pagesa e parë për Osmanin përmes Tonit, kunatit të Bashkimit, në mënyrë që klani të autorizojë operacionin. Kjo, si një tregues respekti. Në Itali fillojnë të marrin të marrin formë detajet e para.

Në vitin 2018, një nga ata që i propozuan biznesin Osmanëve, Arturi, rikthehet në Majorka. Mikrofonat e instaluar në makinë bëjnë të qartë se grupi po flet për drogë. Më vonë, në Firence, ata mendojnë se si ta sjellin drogën nga Kolumbia. Vendoset që zgjidhja për ta nxjerrë kokainën nga Amerika e Jugut të bëhet me një anije në Surinami. Do të sjellin gjysmë ton me 4000 euro kilogrami, ndoshta 5000 euro me gjithë shpenzimet.

ANIJA

Përgatitjet vazhdojnë në ishullin ekzotik të Arubës, në Antilet Holandeze, për të konkretizuar detajet e udhëtimit me bark.

Plani është ky: Një varkë peshkimi do të largohet nga Surinami dhe 300 milje nga bregu do ta transferojë mallin në një varkë turistike, e cila do të vazhdojë udhëtimin për në Barcelonë. Ideja ishte që, prej andej ta çonin në Shqipëri për ta shpërndarë më pas në të gjithë Evropën.

Në vitin 2019, takimet do të vazhdojnë. Në Antwerp ata mbyllin detajet me “përfituesit final” të ngarkesës, të cilët agjentët arrijnë t’i identifikojnë.

Në Frankfurt, vendoset që Arturi të udhëtojë për në Monako.

Sapo mbërrin në Principatë, ai merret me konkretizimin e afateve, pagesave, logjistikën, etj. Kështu ai takohet me një furnitor frutash, perimesh dhe... varkash turistike, si ajo që u nevojitet për të sjellë drogën në Spanjë.

Takimi i radhës është po në Monte Carlon e  pasur, ku Arturi përfundon caktimin e detyrave për të gjithë ushtarët poshtë tij.

Shumë pak më vonë, në Majorka, Arturi dhe Myftari (njeriu tjetër që i propozoi biznesin dy vite më parë) takohen sërish me Bashkim Osmanin dhe e informojnë për gjithçka që kanë përgatitur.

Dhe vijmë në fund të negociatave, tashmë në verën e 2019-ës: Në Majorka Bashkim Osmani dhe burrat e identifikuar nga Italia si “përfituesit përfundimtarë” takohen sërish për herë të parë pas tre vitesh. Pas bekimit të shefit, varka niset për në Barcelonë.

Aty, në janar 2020, u kapën 441 kilogramët kokainë.

Pse kanë pritur nga vera e 2019 deri në janar 2020 për të sjellë drogën? Për shkak “të erërave tregtare”, besojnë agjentët, të cilat në atë kohë frynin në lindje dhe e bënin më të lehtë lundrimin.

Ishin shumë vite nën lupë. Por vetëm në vitin 2018, kur u hetua ajo ngarkesë kokaine, një prej organizatave kryesore kriminale në Evropë filloi t'i pritej koka. Mirëpo, Osmani nuk u arrestua në operacionin e Barcelonës. Na u desh të prisnim edhe dy vjet të tjera.

Pas këtij operacioni, në Shqipëri u kapën edhe 600 kilogramë të tjera kokainë e pastër. Osmani vazhdonte me bazën e tij në Majorka, ku vazhdonte takimet vetëm duke folur ballë për ballë, në tryezën e tij të rezervuar të restorantit, ose duke udhëtuar për takime personale. Ai dërgonte vetëm njerëzit shumë të besuar për të ndjekur procedurat dhe nuk fliste kurrë në telefon.

Në vitin 2021 ai filloi të përgatiste një dërgesë të re droge.

ARRESTIMI

Më 16 shkurt 2022, të koordinuar nga Europol dhe Eurojust, qindra agjentë përfshirë policinë dhe Gardën Civile arrestuan 9 persona në Spanjë, 33 në Belgjikë, 2 në Holandë dhe 2 në Kroaci. Ata bastisën njëkohësisht 19 shtëpi në Spanjë, 49 në Belgjikë, 2 në Holandë, 3 në Itali, 3 në Kroaci dhe 7 në Gjermani. Sekuestruan armë, drogë, para, piktura, kriptovaluta, bizhuteri, makina luksoze dhe dokumente.

Bashkimi atë ditë ndodhej në Kroaci, ku u njoftua se një gjykatë në Majorka kërkonte ekstradimin e tij. I bindur për pafajësinë dhe ndoshta i ngopur me fiaskot, ai u dorëzua dhe pranoi të vinte i buzëqeshur në Spanjë.

Rëndësinë e Osmanit e përmbledh me pak fjalë kryeinspektori Emilio Rodríguez, kreu i GRECO në Galicia: “Organizata e tij kontrollonte absolutisht gjithçka, nga kontaktet me furnitorët e mëdhenj deri te pastrimi përfundimtar i fitimeve. Dhe njerëz të këtij lloji ka shumë pak. Ky është edhe shkaku i rritjes së bandave në Lindje, veçanërisht në Ballkan”./ Investigim i El Mundo, përktheu VOXnews 

Video