"Tirana strehë për pastrimin e parave të drogës", gazetari: Një fatkeqësi mjedisore po afrohet në Shqipëri!

25 Prill 2024, 14:57Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Gazetari shqiptaro-amerikan, Peter Lucas, ka shkruar për kërcënimin që po i bëhet klimës dhe mjedisit nga planet për ndërtimin e aeroporit të Vlorës në lagunën e Nartës dhe projektin e Jared Kushner për resorte turistike në ishullin e Sazanit.

Në artikull theksohet se Shqipëria është vendi më i korruptuar politikisht në Evropë dhe kryeqyteti i saj, Tirana është një strehë për pastrimin e parave të drogës, pjesa më e madhe e të cilave shkaktohet nga bumi i ndërtesave të zyrave dhe strukturave të banesave të larta.

Gjithashtu, Lucas shkruan se nuk është për t'u habitur që qeveria, e kryesuar nga kryeministri socialist Edi Rama, po bie mbrapsht për të ndihmuar Kushnerin.

Kushner dhe bashkëshortja Ivanka kanë vizituar dy herë Shqipërinë dhe janë takuar me Ramën.

Artikulli i plotë:

Është mirë që entuziastët e ndryshimeve klimatike, guvernatori Maura Healey dhe kryebashkiaku i Bostonit, Michelle Ëu, do të marrin pjesë në samitin e klimës të Papa Françeskut në Romë në maj.

Samiti është pjesë e Iniciativës së Papës për Rezistencën ndaj Klimës, e cila bashkon studiuesit, politikëbërësit dhe udhëheqësit e besimit për të studiuar dhe diskutuar ndryshimet në klimë. Në konferencën e 15-17 majit, Healey është planifikuar të diskutojë "Qeverisja në Epokën e Ndryshimeve Klimatike" ndërsa Ëu do të mbajë një fjalim mbi "Qeverisja, Shëndeti dhe Energjia".

Të gjitha në të mirë.

Por nëse Healey, Ëu dhe, në të vërtetë, vetë Papa duan një shembull të qartë të një kërcënimi për klimën dhe mjedisin, gjithçka që duhet të bëjnë është të shikojnë nga dritarja, si të thuash.

Përtej detit Adriatik në bregdetin shqiptar – një orë me aeroplan nga Roma – është propozuar një zhvillim masiv turistik bregdetar që ambientalistët thonë se do të shkatërrojë atë që është ndoshta ekosistemi i fundit i pacenuar në Evropë.

Është Laguna e Nartës prej 10,000 hektarësh, qendra e një strehë të madhe dhe kryesisht të paprishur të kafshëve të egra, e ushqyer nga delta e lumit Vjosa të Shqipërisë, i cili është lumi i fundit i pacenuar dhe me rrjedhje të lirë në Evropë.

Një komitet mjedisor i Këshillit të Evropës e quajti lagunën "një tempull i natyrës" dhe me arsye të mirë. Laguna tashmë e kërcënuar është, ndër të tjera, habitati për më shumë se 220 lloje shpendësh, duke përfshirë pelikanin madhështor dalmat, si dhe një rrugë migrimi ndaluese për zogjtë nga Evropa në Afrikë dhe mbrapa.

Mbrojtësi i natyrës tashmë është nën sulm me ndërtimin e një aeroporti ndërkombëtar - i kundërshtuar nga Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian i interesuar për mjedisin - në anën veriore të lagunës. Qyteti port i Vlorës është vetëm në jug.

Do të thotë që avionë të mëdhenj do të fluturojnë mbi lagune për të shkuar dhe nga aeroporti në dëm të kafshëve të egra.

Zyrtarët shqiptarë thonë se aeroporti është i nevojshëm për të përshpejtuar fluksin në rritje të turistëve të joshur në plazhet e bukura më poshtë bregdetit, si dhe për të krijuar vende pune dhe për të përmirësuar ekonominë.

Nëse ndërtimi i aeroportit nuk do të ishte mjaft i diskutueshëm, Jared Kushner, dhëndri i ish-presidentit Donald Trump, po propozon ndërtimin e hoteleve dhe vilave luksoze brenda dhe përreth lagunës.

Shqiptarët në rajon tashmë i quajnë vilat “Trump Villas”.

Të përfshira janë planet për të transformuar ishullin e braktisur aty pranë të Sazanit, dikur një bastion ushtarak i Luftës së Ftohtë, tetë milje larg brigjeve të Vlorës, në një lloj parajse banimi për njerëzit me takë të mirë. Perëndimet e diellit janë spektakolare.

Ajo që është shqetësuese është se Shqipëria është vendi më i korruptuar politikisht në Evropë dhe kryeqyteti i saj Tirana është një strehë për pastrimin e parave të drogës, pjesa më e madhe e të cilave shkaktohet nga bumi i ndërtesave të zyrave dhe strukturave të banesave të larta.

Pra, nuk është për t'u habitur që qeveria, e kryesuar nga kryeministri socialist Edi Rama, po bie mbrapsht për të ndihmuar Kushnerin. Kushner dhe bashkëshortja Ivanka kanë vizituar dy herë Shqipërinë dhe janë takuar me Ramën.

Ndërsa projekti, pavarësisht nga dëmtimi i mjedisit dhe klimës, mund të jetë i mirë ekonomikisht për vendin, sigurisht që do të jetë i mirë për politikanët.

Vetëm dhjetori i kaluar, ish-shefi i turpëruar i kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal, i cili ishte takuar me Ramën, u dënua me mbi dy vjet burg për pranimin e 225,000 dollarëve cash nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare me lidhje me kryeministrin. Rama ka mohuar çdo keqbërje.

Kushner, një ish-këshilltar i lartë i Trump, po financon projektin përmes Affinity Partners, një firmë investimi që ai e themeloi pas largimit nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2020. Thuhet se ka një fond prej 3.1 miliardë dollarësh, shumica e të cilave nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite.

Nëse Healey dëshiron të qeverisë në epokën e ndryshimeve klimatike, mund t'i duhet asaj, kryetarit të bashkisë, Papa dhe luftëtarëve të tjerë të ndryshimit të klimës që të hedhin një vështrim në "një tempull të natyrës" përpara se të shkatërrohet.

Video