Policia britanike publikon fotot e dy vëllezërve shqiptarë: Pas burgut, do dëbohen

21 Shkurt 2024, 20:58Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Esat dhe Shahin Gjoni

Policia britanike ka publikuar imazhin e dy vëllezërve shqiptarë që ka të ngjarë të deportohen pasi oficerët i kapën duke kultivuar kanabis në Mansfield, në një banesë që përmbante drogë me vlerë 167,000 paund.

Gjykata e Nottingham Crown iu tha të hënën se Esat dhe Shanin Gjoni refuzuan të zbrisnin nga çatia e një prone në Pleasley dhe brigadës së zjarrit iu desh të siguronte një shkallë për t'i shpëtuar.

Të dy vëllezërit janë nga Shqipëria dhe njëri mbërriti në Britaninë e Madhe në anën e pasme të një kamioni, tjetri me një gomone përmes Kanalit Anglez. Tani ata po kalojnë kohë pas hekurave përpara se me shumë mundësi të deportohen në vendin e tyre.

Duke i burgosur secilin prej tyre për tetë muaj në seancën dëgjimore të së hënës, regjistruesi James Bide-Thomas tha: "Të dy prej jush u shpëtuan nga një vrimë në çati dhe nuk pranuat të zbrisni derisa brigada e zjarrfikësve u thirr dhe siguroi një shkallë për t'ju ndihmuar. Ambjentet u kontrolluan dhe u gjet një rritje profesionale. Kishte 152 bimë dhe 3 kg kanabis të kultivuar që kishte një vlerë totale prej 52,000 paund në shitje me shumicë dhe 167,000 paund me pakicë.”

Prokurori tha se policia ekzekutoi një urdhër në një adresë në Bagshaë Street, Pleasley, Mansfield, rreth orës 12:30 të pasdites më 16 dhjetor. Të dy vëllezërit u deklaruan fajtorë për prodhimin e një droge të klasit B dhe nuk kishin asnjë dënim të mëparshëm as në Mbretërinë e Bashkur apo Shqipëri.

Video