"Nipi i mitur doli pas shtëpisë dhe telefonoi policinë", detaje nga grabitja në Prush: Dy nga autorët u ngjitën në mal

10 Dhjetor 2023, 12:38Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Banesa që u tentua të grabitej

Detaje të reja mësohen në lidhje me grabitjen në Prush.

Sipas Abc News kanë qenë 5 persona që tentuan të kryenin grabitjen. Në banesë kanë qenë dy të moshuar dhe dy nipërit e mitur, një vajzë dhe një djalë.

Ka qenë pikërisht djali i mitur, nipi i familjes që ka mundur të dalë pas shtëpisë dhe ka njoftuar policinë. Një patrullë me dy efektivë kanë mbërritur shumë shpejt teksa grabitësit kanë qenë ende në banesë.

Kur ka ardhur policia ka tentuar t'i ndalojë, por dy prej grabitësve janë larguar në mal dhe kanë qëlluar ndaj efektivëve të policisë duke u rrezikuar jetën.

Ndërkohë 3 grabitësit e tjerë janë përplasur me efektivët. Njëri efektiv është përplasur me makinë gjatë largimit, dhe për pasojë është dashur edhe ndërhyrja mjekësore, por fatmirësisht nuk ka pasur dëmtime serioze.

Në banesë grabitësve u kanë rënë edhe levat që kishin marrë për të kryer këtë grabitje. Orët e para të mëngjesit të sotëm policia ka shoqëruar mbi 10 persona.

Targat kanë qenë të kopjuara ashtu si rasti i grabitjes në qytetin e Kamzë. Familja Hima ka dy vajza jashtë shtetit, dy vajza të tjera bashkë me djalin e familjes jetonin në Shqipëri. Familja Hima, e cila u vu në shënjestër të maskave ka pasur dhe një biznes, tek i cili ofronte shërbime me karrotrec.

Video