STERILIZIMI/ Detyrim paraqitje për rektorin e Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata!

17 Gusht 2023, 09:31Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Rektori i Universitetit të Mjekësisë njëherësh shefi i kirurgjisë, Arben Gjata

Rektori i Universitetit të Mjekësisë njëherësh shefi i kirurgjisë, Arben Gjata është një ndër të 8 arrestuarit nga SPAK për koncensionin e sterilizimit.

Ndaj tij është caktuar masa detyrim paraqitje, emrat për të cilët SPAK ka caktuar masat për zyrtarët e MSH-së, të cilët akuzohen për ‘Falsifikim’ dhe ‘shpërdorim detyre’.

Arrest me burg

Klodjan Rjepaj, ish-zëvendësministri i Shëndetësisë

Ilir Rrapaj, ka akuzën e mashtrimit

Arrest shtëpie

Saimir Kadiu drejtor ekonomik

Marsela Serjanaj drejtoreshe juridike

Detyrim paraqitje

Arben Gjata

Pertef Mersini

Genc Burazeri

Naile Ajazi.

Koncesioni i sterilizimit përllogaritet të ketë pasur një vlerë prej 100 milionë eurosh dhe shtrihej në një afat 10-vjeçar.

Video