Dinozauri i rrallë i njohur si “Barry” del në shitje në një ankand në Paris

20 Shtator 2023, 20:05Lifestyle SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Dinozauri Barry

Miliona vjet pasi dinozaurët u zhdukën nga faqja e Tokës, skeleti i një Camptosaurus do të dalë në ankand në Paris më 20 tetor, për herë të parë që nga zbulimi i tij në vitet 1990.

Dinozauri, i quajtur Barry, u zbulua në Wyoming veri-lindore (Crook County) në një pronë private. “Barry” jetoi në fund të periudhës Jurassic, afërsisht 150 milionë vjet më parë.

Skeleti i dinozaurit është 2.10 metra i gjatë dhe 5 metra i gjatë. Ai përbëhet nga mbi 80% kockë origjinale, një përqindje jashtëzakonisht e lartë.

Dinozauri i rrallë i njohur si “Barry” del në shitje

Kafka e kafshës në veçanti, e plotësuar me dhëmbë, është ruajtur jashtëzakonisht mirë, me mbi 90% të kockave origjinale. Është një nga më të kompletuarit e dokumentuar ndonjëherë.

Fosili u restaurua për herë të parë në vitin 2000 nga paleontologu Barry James, nga i cili mori emrin.

Dinozauri i rrallë i njohur si “Barry” del në shitje

Barry ka qenë pjesë, për më shumë se 20 vjet, e koleksionit të një neuroshkencëtari dhe astrofizikaneje amerikane, e cila e ekspozoi atë në rezidencën e saj në Kolorado deri në vitin 2022, kur kompania italiane Zoic e bleu atë për të ndërmarrë kërkime të mëtejshme.

Skeleti i dinosaurit tani është vendosur të prezantohet për publikun në mes të tetorit, përpara se të dalë në çekiç. Vlera pritet të arrijë deri në 1.2 milionë euro.

Video