Zelensky tregon numrin e ushtarëve ukrainas që kanë humbur jetën prej fillimit të luftës

25 Shkurt 2024, 17:37Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky në OKB

Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky thotë se 31,000 ushtarë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus.

Zelensky tha se nuk do të jepte numrin e të plagosurve pasi kjo do të ndihmonte planifikimin ushtarak rus.

Në mënyrë tipike, zyrtarët ukrainas nuk i bëjnë publike numrat e njerëzve të shërbimit të vrarë në luftë.

Kjo vjen pasi ministri i Mbrojtjes tha se gjysma e të gjithë ndihmës perëndimore për Ukrainën është vonuar, duke kushtuar jetë dhe territor.

"Për momentin, angazhimi nuk përbën dorëzim," tha Rustam Umerov në një fjalim televiziv të dielën.

Ukraina aktualisht po përjeton një sërë pengesash në misionin e saj për të larguar Rusinë nga territori i saj.

Umerov tha se mungesa e furnizimeve e vendos Ukrainën në një disavantazh të mëtejshëm "në matematikën e luftës".

“Ne bëjmë çdo gjë të mundshme dhe të pamundur, por pa furnizim me kohë kjo na dëmton”, tha ai.

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius paralajmëroi në nëntor se planet për të dorëzuar një milion predha artilerie deri në mars nuk do të përmbusheshin.

Në janar, Bashkimi Evropian (BE) tha se pak më shumë se gjysma e tyre do të arrinin në Ukrainë deri në afatin përfundimtar dhe se shuma e plotë e premtuar nuk do të ishte atje deri në fund të vitit 2024.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, fajësoi mungesën e kapaciteteve prodhuese, por Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleatët e kishin rritur këtë.

Forcat ukrainase janë ankuar shpesh për mungesa në luftën e tyre me Rusinë.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se një nga arsyet pse kundërofensiva e shumëpritur e Ukrainës nuk filloi në fillim të vitit të kaluar ishte mungesa e armëve.

Kjo kundërofensivë dështoi kryesisht - një nga disa pengesa me të cilat u përball Kievi pas disa sukseseve të hershme në zmbrapsjen e Rusisë pasi pushtoi Rusinë në shkurt 2022.

Video