Shtëpia e Bardhë kërkon përgjigje nga Izraeli për varrezat masive në Gaza

25 Prill 2024, 08:04Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Jake Sullivan

Shtëpia e Bardhë kërkon përgjigje nga autoritetet izraelite pas zbulimit të varreve masive brenda dy spitaleve më të mëdha në Rripin e Gazës.

“Ne duam përgjigje”, tha Jake Sullivan, këshilltari i sigurisë kombëtare i presidentit amerikan Joe Biden. “Ne duam që kjo të jetë objekt i një hetimi të plotë dhe transparent.”

Zyrtarët amerikanë janë në kontakt me homologët e tyre izraelitë në lidhje me raportet thellësisht shqetësuese të varrezave masive të gjetura në Gaza.

“Këto raporte janë thellësisht shqetësuese,” tha Sullivan gjatë një konference për shtyp. “Ne jemi në kontakt në nivele të shumta me qeverinë izraelite. Ne duam përgjigje. Ne duam të kuptojmë saktësisht se çfarë ka ndodhur,” shtoi ai.

Video