Samiti i Tiranës/ Mitsotakis: Prishtina dhe Beogradi të bëjnë një hap pas

6 Dhjetor 2022, 10:50Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ka mbërritur në Tiranë për samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku është pritur nga Kryeministri Edi Rama.

Në fjalën e tij të shkurtër përpara gazetarëve, Kryeministri Mitsotakis shprehu mbështetjen për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

I pyetur nga gazetarët edhe për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe për dialogun mes tyre, Kryeministri grek theksoi se të dyja palët duhet të bëjnë një hap pas.

“Kemi inkurajuar dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës që duhet të zhvillohet në mirëbesim. E kuptojmë kompleksitetin e çështjes, por jemi të vetëdijshëm që kjo çështje të zgjidhet dhe të dyja palët duhet të bëjnë një hap pas. Pa u zgjidhur kjo do jetë e vështirë të bëjmë progresin e nevojshëm”, u shpreh Mitsotakis. 

Video