“Kur kanë kaluar 5 minuta dhe... ", Elon Musk tallet me Zelensky

2 Tetor 2023, 15:33Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Parlamenti ukrainas ka reaguar ndaj një meme të postuar nga Elon Musk që tallej me Ukrainë,më konkretisht me presidentin Zelensky.

Elon Musk,  i cili ofron shërbime të komunikimit satelitor jetik për përpjekjet e mbrojtjes së Ukrainës, synoi nivelin e ndihmës së kërkuar nga Volodymyr Zelenskyy për t’u mbrojtur kundër pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë.

“Kur kanë kaluar 5 minuta dhe nuk ke kërkuar 1 mld dollarë ndihmë”, shkruhej në memen e postuar nga Musk.

Deputetja ukrainase Verkhovna Rada, u përgjigj me të njëjtën meme duke përdorur fytyrën e Musk, me mbishkrimin: “Kur kanë kaluar pesë minuta dhe nuk keni përhapur propagandën ruse”.

Zyrtarët ukrainas kanë kritikuar më parë shefin ekzekutiv të Tesla-s për propozimin e mbajtjes së zgjedhjeve të mbikëqyrura nga OKB në rajonet e pushtuara për të përcaktuar nëse ato mbeten pjesë e Ukrainës.

Starlink u bë një çështje debati muajin e kaluar, kur Musk zbuloi se ai refuzoi një kërkesë të Ukrainës vitin e kaluar për të aktivizuar rrjetin në qytetin port të Krimesë, Sevastopol, për të ndihmuar një sulm ndaj flotës ruse.

Vladimir Putin më parë e quajti Musk “një person të shquar” kur u pyet për suksesin e kompanisë së tij SpaceX, e cila zhvilloi Starlink.

Video