E rëndë në Greqi, babai emigrant përdhunoi për 5 vite të bijën, rrëfimi rrëqethës i të miturës

3 Tetor 2022, 15:55Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Tmerri në qendër të Athinës, si babai i katër fëmijëve, përdhunoi vajzën e tij 12-vjeçare që në moshën 7-vjeçare, “rrahu” gruan e tij dhe vetëm kur nëna vendosi t’i jepte fund ferrit që jetonte pas dyert e mbyllura të banesës dhe për ta denoncuar për dhunë në familje, vogëlushja ka “thyer” heshtjen dhe ka treguar tmerret që ka përjetuar nga vetë babai i saj.

Në fakt, pas denoncimit të gruas, policët e ekipit të DIAS kanë “krehur” vendndodhjen e autorit 40-vjeçar në qendër të Athinës për të arritur përfundimisht ta bllokojnë në një autobus teksa ai ishte nisur për në Glyfada dhe u prangos. Dosja e çështjes trajtohet nga Nëndrejtoria e Mbrojtjes së të Miturve të Sigurimit të Atikës, ndërsa përdhunuesi është ende i ndaluar dhe do të lirohet nesër.

Ankesa dhe zbulimi

Kur gruaja nga Georgia kaloi nëpër derën e Departamentit të Korrigjimeve më 27 shtator dhe paraqiti një ankesë për dhunë në familje kundër burrit të saj nga Bangladeshi me të cilin ka katër fëmijë, do të shpalosej një histori e dytë po aq e tmerrshme dhe e paimagjinueshme.

Siç pohoi nëna e katër fëmijëve të mitur, prej vitesh bangladeshasi e rrahu, e shante dhe e kërcënonte se do ta “vrasë”, ndërsa të njëjtën sjellje mizore tregon edhe ndaj vajzës së tyre të madhe, e cila është 12 vjeçe. Pasi u padit për dhunë në familje, i dyshuari u arrestua dhe u dërgua në gjyq.

Vogëlushja, të nesërmen i ka rrëfyer mamasë se ka frikë nga i ati, ndërsa ai i ka thënë se tani që ka dalë nga shtëpia mund të zbulojë sekretin e madh. Një histori e paimagjinueshme që e ka përjetuar që në moshën 7-vjeçare dhe ka “marrë” shpirtin dhe trupin e papjekur. Fëmija me lot në sy tha se që në moshën shtatë vjeçare babai i saj filloi ta “ngacmonte” dhe ta fotografonte nudo. Siç ka pohuar ajo, kur ka reaguar ndaj brutalitetit, 40-vjeçari e ka rrahur, e shau dhe e kërcënoi se do ta lëndonte nëse do të fliste për përdhunimin dhe gjithçka që kishte përjetuar.

Në gjendje shoku, nëna dhe vajza e saj shkuan në Departamentin e të Miturve ku bënë denoncimin. Vajza 12-vjeçare përshkroi me çdo detaj gjithçka që kishte kaluar dhe torturat që kishte kaluar në pesë vitet e fundit. E pabesueshme është se ajo pretendonte se babai i saj vazhdoi të përpiqej të vinte në kontakt me të për t’u takuar përmes celularit dhe rrjeteve sociale, duke shpërfillur kushtet kufizuese të vendosura nga gjykata, si mos shkuarja në shtëpi dhe moshyrja në kontakt me bashkëshorten dhe fëmijët e mitur, vajzën e vogël dhe tre djemtë e vegjël.

Në fakt, më 29 shtator ai vazhdonte të ngacmonte vogëlushen dhe në orën 20:15 e njoftoi se kishte shkuar poshtë shtëpisë gjoja për t’i thënë diçka dhe për t’i bërë dhuratë kufjet. Në gjendje të pakontrolluar autori ka nisur t’u bie zileve dhe të tentojë të hyjë në shtëpi. Nëna e tmerruar se mos lëndonte veten dhe fëmijët e saj ka lajmëruar policinë dhe kur ka kuptuar që autoritetet janë njoftuar është larguar nga vendi i ngjarjes në drejtim të panjohur. Është kujdesur që ta fikë celularin që të mos e gjejë njeri.

Bllok në linjën e autobusit

Në vendngjarje ka mbërritur ekipi i DIAS-it i Agios Panteleimon, ku ka gjetur nënën dhe vogëlushen në gjendje të rëndë dhe të “ngrirë” nga frika. Efektivët e policisë, të udhëhequr nga një foto e babait, kanë nisur të kontrollojnë zonën e gjerë, ndërsa kanë mundur të lokalizojnë shtëpinë ku jetonte 40-vjeçari aziatik, në rrugën Phylis. Me të mbërritur në vendngjarje, nga fqinjët mësuan se ai në fakt jetonte aty, por ishte zhdukur. Një nga bashkatdhetarët e tij i ka bërë me dije se personi e ka shok në zonën e Glyfadës apo të Vulës.

Punonjësit e policisë, duke ditur se autori nuk kishte mjet për të lëvizur në Vula, ishin të sigurt se do të përdorte transportin publik. Kështu, nga zona e Agios Panteleimonas, ata u zhvendosën në zonën e Universitetit, ku ka pika nisjeje të autobusëve për në periferinë jugore. Pas hartës së itinerareve, ata kanë mundur të ndalojnë autobusin A2 që sapo kishte nisur dhe në kontrollin e kryer për të lokalizuar 40-vjeçarin. Ai është vënë menjëherë në pranga dhe është dërguar në Sektorin e të Miturve ku do të lirohet nesër.

Video