Nata e fundit e Platonit

1 Maj 2024, 20:43Histori SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Plato

Interesimi i historianëve dhe studiuesve është ndezur së fundi nga një tekst të lashtë që zbulon detaje rreth varrimit të Platonit dhe natës së fundit të tij në jetë.

Studiuesit italianë pretendojnë, sipas CNN, se teksti i deshifruar nga papirusët e lashtë mund të zbulojë më në fund vendndodhjen ku u varros filozofi grek.

Sipas zbulimit më të fundit, të bërë të ditur nga profesori i Papirologjisë në Departamentin e Filologjisë, Letërsisë dhe Gjuhësisë të Universitetit të Pizës, Graziano Ranocchia, Platoni u varros në një kopsht të fshehtë pranë tempullit të Muzave brenda akademisë së Platonit, në Athinë.

Deri më tani, dihej vetëm se filozofi u varros në akademi, pa specifikuar vendndodhjen e saktë, tha profesori për CNN.

Akademia e Platonit u shkatërrua në vitin 86 para Krishtit, nga gjenerali romak Sulla.

Vihet re se papiruset Herculaneum, të cilat u dogjën pasi u varrosën nën shtresat e hirit vullkanik pas shpërthimit të malit Vezuv në vitin 79 pas Krishtit, vazhdojnë të ekzaminohen nga ekspertët përmes inteligjencës artificiale dhe teknologjive të tjera.

Teksti i lashtë jep gjithashtu më shumë detaje për natën e fundit të Platonit dhe se muzika e luajtur nuk i pëlqente atij.

Vetëm një javë më parë ekspertët raportuan, në një prezantim në Napoli, se notat e luajtura nga një skllav nga Thraka ishin të këndshme për t’u dëgjuar për Platonin.

Megjithatë, tani zbulohet se pak para se të vdiste, filozofi ndjeu se nuk kishte asnjë ndjenjë ritmi me muzikën e flautit, diçka që ai ia besoi, sipas profesorit italian, një vizitori nga Mesopotamia.

“Ai kishte temperaturë të lartë dhe ishte i shqetësuar nga muzika që po luanin”, tha në veçanti Ranocchia.

Teksti zbulon gjithashtu se Platoni u shit si skllav në ishullin e Aeginës, ndoshta qysh në vitin 404 para Krishtit kur spartanët pushtuan ishullin, ose ndryshe në 399 para Krishtit, menjëherë pas vdekjes së Sokratit.

“Deri më sot besohej se Platoni ishte shitur si skllav në vitin 387 para Krishtit. gjatë qëndrimit të tij në Siçili në oborrin e Dionisius I të Sirakuzës”, tha profesori. “Për herë të parë, ne ishim në gjendje të lexonim sekuenca të shkronjave të fshehura nga papirusi që ishin mbështjellë në shtresa të shumta dhe të ngjitura me njëra-tjetrën gjatë shekujve, përmes një procesi zbërthimi duke përdorur një teknikë mekanike”, shtoi ai.

Teksti antik i diskutueshëm për Platonin është pjesë e rreth 1800 papiruseve të djegur të zbuluara në shekullin e 18-të në një ndërtesë që besohet se i përkiste vjehrrit të Julius Cezarit, i cili jetonte në Herculaneum, një qytet bregdetar rreth 20 kilometra larg Pompeit.

Ekspertët po përdorin inteligjencën artificiale, një teknikë të veçantë imazherie dhe imazhe hiperspektrale për të lexuar tekstin nga papiruset gati të shkatërruara.

Video