VIDEO/ Antony Blinken dhuron performancë rock nga një bar në Kiev! (LUFTA me RUSINË)

15 Maj 2024, 12:02Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Antony Blinken

Ishte një moment i papritur në fund të një dite të gjatë në Kiev për Antony Blinken, pas takimeve të shumta të nivelit të lartë dhe deklaratave serioze që premtonin dërgimin e shpejtë të ndihmës ushtarake amerikane.

Sekretari i Shtetit mori një kitarë dhe performoi një interpretim të Rockin’ të Neil Young në Free world me një grup ukrainas rock.

Imazhet, të shpërndara shpejt në mediat sociale, ndanë opinionin në Ukrainë, me disa që i përshëndetën ato si një gjest të mirëpritur mbështetjeje dhe të tjerë që vënë në pikëpyetje optikën e performancës në një lokal ndërsa situata në pjesën e përparme është kaq e tensionuar.

Blinken doli në skenë në Barman Dictat, një bar i mirënjohur i stilit speakeasy në qendër të Kievit i fshehur në një bodrum brenda një oborri dhe iu bashkua grupit ukrainas 19.99.

“Ushtarët tuaj, qytetarët tuaj, veçanërisht në veri-lindje, në Kharkiv, po vuajnë jashtëzakonisht,” tha Blinken përpara se të luante. “Por ata duhet të dinë, ju duhet ta dini, Shtetet e Bashkuara janë me ju, aq tepër, bota është me ju dhe ata po luftojnë jo vetëm për një Ukrainë të lirë, por për botën e lirë. Dhe bota e lirë është gjithashtu me ju.”

Grupit iu tha para ngjarjes se do të performonin me Neil Young, tha një anëtar, por iu kërkua ta mbanin sekret. Vetëm në minutën e fundit ata kuptuan se anëtari i tyre i ftuar do të ishte Sekretari i Shtetit.

Kitaristi i grupit Arsen Gorbach tha  BBC Radio 4 të mërkurën se zgjedhja e këngës kishte ardhur nga Blinken dhe e përshkroi performancën si “një pikë shumë të rëndësishme të historisë dhe kulturës së Ukrainës”.

Të tjerët nuk ishin aq të sigurt, me një mori kritikash në disa qarqe për përshtatshmërinë e të luajturit në një lokal, ndërkohë që situata në vijën e parë është përkeqësuar ditët e fundit.

Një ofensivë ruse rreth rajonit të Kharkiv ka komplikuar një situatë tashmë të tensionuar, me trupat ukrainase që tërhiqen nga disa fshatra dhe luftime intensive rreth qytetit të Vovchansk. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka anuluar të gjitha vizitat.

“Rajoni i Kharkiv-it po fshihet nga toka, njerëzit po largohen nga shtëpitë e tyre, Kharkiv është nën sulm nga bombat ajrore. Rajoni Sumy po përgatitet dhe një zyrtar i lartë i SHBA-së po këndon këngë në një bar në Kiev”, shkroi kreu i një OJQ-je ukrainase në Facebook.

Kënga, e shkruar në vitin 1989 pak para shembjes së Murit të Berlinit, është kthyer në një himn të kapërcimit të represionit.

Video