Ngecin me automjetin në Osum, shpëtohen dy persona në Poliçan

27 Maj 2024, 09:44Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Pamje nga vendngjarja

Një ngjarje e rëndë është regjistruar gjatë orëve të para të mëngjesit në fshatin Malinat në bashkinë e Poliçanit.

Një automjet, tip Ford Fuoristradë, me targa AA 357 LN, në përpjekje për të kaluar lumin midis fshatit Mbrakull dhe Malinat,ka ngecur në ujë.

Rrymat dhe rrjedha lumit e kanë marrë fuoristradën përpara,duke e fundosur atë. Mësohet se shoferi i mjetit ka mundur të dalë nga mjeti dhe me not ka dalë në breg për të kërkuar ndihmë, ndërkohë që dy shtetasit e tjerë që udhëtonin me të në mjet: Ilir Ballolli,Taulant Bakushi, kanë mbetur të kapur mbi baxhanë e makinës.

Pas sinjalizimit të marrë për ngjarjen në orën 02:30 të mëngjesit,në zonë kanë shkuar efektivë të shumtë të Repartit Zjarrfikës të Beratit dhe efektivë të policisë,që kanë bërë të mundur shpëtimin e jetës së banorëve të bllokuar në mes të rrjedhës së lumit Osum.

Dy shtetasit e bllokuar janë lokalizuar fillimisht nga zjarrfikësit,që kanë hyrë në lumë me not,i kanë lidhur ata me litar dhe më pas kanë filluar tërheqjen e tyre nga uji.

Gjatë aksionit për shpëtimin e dy shtetasve,një efektiv i zjarrfikësve të Beratit ka rrezikuat zeriozisht jetës, pasi rrymat e forta të lumit e kanë tërhequr drejt rrjedhës.

Video