Ministri grek presion drejtësisë shqiptare për Belerin: Shpresojmë që nesër...

21 Nëntor 2023, 17:23Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Stavros Papastavrou

Ministri i Shtetit i Greqisë, Stavros Papastavrou ka takuar sot në burg Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës.

Pas vizitës me Belerin, Papastavrou ka bërë presion ndaj oraneve të drejtësisë shqiptare duke kërkuar lirimin e Belerit.

“Kërkojmë që hallkat gjyqësore shqiptare të shprehin dhe të japin drejtësi. Nesër shpresojmë që më në fund drejtësia shqiptare të japi drejtësi për Fredi Belerin”, tha Papastavrou për mediat.

Deklarata e ministrit grek vjen një ditë para gjyqit radhës ndaj Belerit, ku ky i fundit kërkon lirinë për t’u betuar si kryebashkiak i Himarës.

Beleri u arrestua dy ditë përpara zgjedhjeve vendore të 14 majit. Sipas prokurorisë, përgjimet e realizuara tregojnë se ai ka ofruar para në këmbim të votave.

Burgosja e tij ka sjellë edhe acarimin e marrëdhënieve Tiranë-Athinë, ndërsa Greqia ka kërcënuar se do të bllokojë integrimin e Shqipërisë në BE.

Video