ALARM/ Pesë të vdekur nga aksidentet në punë në një muaj!

27 Maj 2024, 10:18Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Foto ilustruese

Në një kantier ndërtimi në Tiranë sot u shënua tragjedia e radhës, kur një 28 vjeçar humbi jetën pasi ra nga një lartësi e konsiderueshme.

Edhe këtë herë shkak i aksidentit në punë dyshohet mosrespektimi i kushteve të sigurisë teknike në punë, teksa Inspektoriati i Punës vijon të jetë në gjumë dimëror.

KSSH (Konfederata e Sindikatave te Shqiperise) në një njoftim për mediat i shpreh ngushëllime familjes dhe kërkon zbardhjen e plotë të ngjarjes.

Ky është aksidenti i pestë në punë me viktima për këtë muaj.

Në 21 Maj në minierën e Martaneshin humbi jetën minatori Armand Peshku, dhe po në 21 maj në një gurore në Vlorë, humbi jetën punëtori Jurgen Veshaj.

Në 9 Maj në Shëngjin humbi jetën pasi ra nga lartësia punëtori i ndërtimit Emiljano Frroku, ndërsa dy ditë më pas në Shëngjin humbi jetën në punë punëtori i ndërtimit Dedë Gjoni.

Këto shifra janë dramatike për një vend të vogël si Shqipëria, ndaj institucionet që mos qëndrojnë indiferente.

Video