Zlatan Ibrahimoviç rikthehet për herë të tretë te AC Milan, ja posti i rëndësishëm që do të mbajë

11 Dhjetor 2023, 11:54Sport SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Zlatan Ibrahimoviç

Zlatan Ibrahimoviç pritet të rikthehet për herë të tretë te AC Milan, këtë herë jashtë fushës si këshilltar i pronarëve të ekipit dhe partner operativ për RedBird, klubi i kapitalit privat amerikan që kontrollon ekipin e Serisë A.

Sipas një njoftimi që do të bëhet gjatë ditës së sotme, lojtari i njohur, i cili doli në pension në qershor, do të veprojë si këshilltar i menaxhimit dhe pronësisë së AC Milan, që përfshin Neë York Yankees dhe Main Street Advisors, një fond që ka në menaxhim yllin e basketbollit LeBron James dhe reperin Drake mes investitorëve të tij.

Ibrahimovi? do të punojë ngushtë me Gerry Cardinale, themeluesin e RedBird, për të rritur më tej portofolin ekzistues të aseteve të firmës së investimeve në sport, media dhe argëtim, si dhe për të gjetur mundësi të reja përveç punës me AC Milan.

Ish-futbollisti suedez tha se kishte zgjedhur RedBird për shkak të rekordit të partneritetit me atletë dhe të famshëm që dëshirojnë të lënë gjurmë në biznes.

“RedBird ka bashkëpunuar me disa nga atletët, ekipet dhe figurat më të mëdha të biznesit në botë për të krijuar biznese me kuptim dhe ndikim. Mezi pres të kontribuoj në aktivitetet e tyre investuese në pronat e tyre sportive, mediatike dhe argëtuese”, tha Ibrahimovi?.

RedBird, që menaxhon rreth 10 miliardë dollarë, duke përfshirë aksionet në Fenëay Sports Group, pronar të Liverpool FC, ekipin e garave të makinave Alpine Formula 1 dhe producentin e Top Gun, Skydance, ka mbështetur kompaninë SpringHill të LeBron James dhe studion e filmave të Ben Affleck dhe Matt Damon Artists Equity.

“Ajo që e bën fituesin e kalibrit të Zlatanit nuk është vetëm talenti fizik, por edhe intelekti i lartë dhe shpirti sipërmarrës”, tha Cardinale. "Në RedBird, ne kemi zhvilluar partneritete me një grup shumë të zgjedhur atletësh dhe artistësh të klasit botëror me performancë të lartë, të cilët janë në gjendje të lulëzojnë në ekosistemin RedBird."

Cardinale, i cili bleu AC Milan për 1.2 miliardë euro rreth 18 muaj më parë, e sheh AC Milanin si një "gjigant të fjetur" që ish-bankieri i Goldman Sachs mendon se mund të bëhet një aset sportiv, mediatik, argëtues dhe kulturor më i larmishëm, i aftë për të konkurruar me ekipet Premier League. Klubi kohët e fundit iu kthye përfitimit për herë të parë në 17 vjet, pjesërisht falë rritjes së markës në Lindjen e Mesme dhe Azi.

AC Milan, i cili në vitet 1990 dhe 2000 dominoi futbollin evropian duke fituar disa kampionate nën drejtimin e lojtarëve yje si Ruud Gullit, Paolo Maldini dhe Andrea Pirlo, numëron rreth 500 milionë tifozë në mbarë botën.

Ish-qendërsulmuesi do të këshillojë menaxherin e klubit Stefano Pioli, ndërsa do të ndihmojë gjithashtu shefin ekzekutiv Giorgio Furlani, veçanërisht për të zgjeruar markën e AC Milan në nivel global, duke shfrytëzuar 123 milionë ndjekësit e Ibrahimovi? në mediat sociale. “Sjellja e një lideri si Ibra si këshilltar për ekipin drejtues të AC Milan nënvizon angazhimin tonë për suksesin e ardhshëm të klubit tonë”, tha Furlani.

Video