Tensionet NATO-Rusi, kancelari gjerman: Do të flas përsëri me Putinin

29 Janar 2023, 14:43Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka deklaruar se do të bëjë çdo gjë të mundshme për të parandaluar një përshkallëzim të luftës midis Rusisë dhe vendeve anëtare të NATO-s, pasi Berlini këtë javë autorizoi dërgimin e tankeve Leopard 2 në Kiev.

“Ne kemi bërë gjithçka që është e mundur për të parandaluar një përshkallëzim i konfliktit ukrainas nga një luftë midis Rusisë dhe shteteve të NATO-s. Ne do të bëjmë gjithçka për të siguruar që kjo të mos ndodhë”, tha Scholz.

Nga ana tjetër, kancelari gjerman ka deklaruar se do të vazhdojë të kontaktojë me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin për t’i kërkuar këtij të fundit që të ndalojë luftën në Ukrainë, raportojnë mediat e huaja.

Video