Kryeprokurori i Gjykatës së Hagës kërkon urdhër-arreste për liderin e Hamasit dhe Benjamin Netanyahu-n

20 Maj 2024, 13:25Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Yahya Sinwar dhe Benjamin Netanyahu

Gjykata Ndërkombëtare Penale po kërkon urdhër-arreste për liderin e Hamasit, Yahya Sinwar dhe kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu për akuzat për krime lufte dhe kundër njerëzimit, pas sulmeve të 7 tetorit.

Lajmin e ka konfirmuar për CNN, kryeprokurori i gjykatës, Karim Khan.

Khan tha se Gjykata po kërkon po ashtu urdhër-arresti për Ministrin e Mbrojtjes të Izraelit, Yoav Gallant, si dhe dy liderë të tjerë të lartë të Hamasit, Mohammed Diab Ibrahim al-Masri, kreu i i Brigadave Al Qassem, i njohur më mirë si Mohammed Deif, dhe Ismail Haniyeh, lider politik i Hamasit. 

Urdhëresat kundër politikanëve izraelitë shënojnë herën e parë që Gjykata Ndërkombëtare Penale vë në shënjestër udhëheqësin më të lartë të një aleati të ngushtë të Shteteve të Bashkuara.

Vendimi e vendos Netanyahun në listën ku ndodhet edhe presidentit rus Vladimir Putin, për të cilin Gjykata Ndërkombëtare e Hagës lëshoi ??një urdhër arresti për luftën e Moskës kundër Ukrainës.

Tashmë, mbetet që një panel gjyqtarësh të kësaj Gjykate do të shqyrtojë kërkesën e kryeprokurorit Khan për urdhër-arrestet.

Khan tha se akuzat kundër Sinëar, Haniyeh dhe al-Masri përfshijnë "shfarosje, vrasje, marrje pengjesh, përdhunim dhe sulm seksual në paraburgim".

Video