Forumi Ekonomik në Davos të Zvicrës, aty ku elitat bëjnë parashikime të guximshme, por që dalin të gabuara

13 Janar 2023, 17:26Biznes SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
George Soros, miliarder dhe themelues i "Soros Fund Management", në Forumin Ekonomik në Davos, janar 2016.

Forumi Ekonomik Botërore, WEF, do të mbahet javën që vjen në Davos, Zvicër, ku liderët globalë të biznesit, politikës dhe ekonomisë do të bëjnë parashikime për të ardhmen e të vendosin një agjendë për vitin që vjen, zakonisht nuk ia dalin.

Këtu është një përmbledhje e disa parashikimeve të bëra vitet e fundit.

Recesioni europian

Fati i ekonomisë së Europës ishte një shqetësim i madh në takimin vjetor të WEF të majit 2022, në vazhdën e pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Drejtuesja, Jane Fraser tha në një panel, “Unë jam shumë e shqetësuar për Europën, që është pikërisht në mes të stuhive nga problemet e furnizimit, kriza energjetike dhe afërsia me disa nga mizoritë që po ndodhin në Ukrainë.”

Kur u pyet nëse do të kishte një recesion në Europë, Fraser dha një përgjigje përfundimtare: “Po – dhe shpresoj të jem gabim”.

Megjithëse norma e rritjes së interesave në rajon ka marrë një goditje dhe inflacioni është rritur, BE-ja deri më tani i ka shpëtuar një recesioni. Një numër analistësh parashikojnë se do të ketë një të tillë në fillim të vitit 2023, por presin që të jetë “i butë”. Berenberg, për shembull, pret që GDP (produkti i brendshëm bruto) të bjerë me 0.1% në zonën e euros këtë vit.

Por Goldman Sachs ka përmirësuar  parashikimin për rajonin, duke thënë se nuk sheh më një recesion për zonën e euros.

“Ne mbajmë pikëpamjen tonë se rritja e eurozonës do të jetë e dobët gjatë muajve të dimrit duke pasur parasysh krizën energjetike, por nuk parashikojmë më një recesion. Kjo pasqyron një elasticitet të rritjes në fund të vitit të kaluar, çmime më të ulëta të gazit natyror dhe rihapje të hershme të Kinës, “thanë analistët e Goldman.

Ata vunë në dukje një normë rritjeje të PBB-së prej 0.6% për vitin 2023, krahasuar me pritjet e konsensusit për një tkurrje prej 0.1%.

Lufta bërthamore

Investitori miliarder George Soros paralajmëroi në një fjalim në Davos 2018, se SHBA-ja do të shkonte në një luftë bërthamore me Korenë e Veriut.

“SHBA-ja është në një drejtim të luftës bërthamorë duke refuzuar se Koreja e Veriut është bërë një superfuqi e kësaj fushe”, – tha atëherë ai.

Administrata e Obamës tha gjithashtu në vitin 2016 se ky ishte rreziku kryesor i sigurisë kombëtare.

Deri më tani, Shtetet e Bashkuara kanë shmangur çdo konflikt ushtarak me Korenë e Veriut. Në fakt, shqetësimet e fundit përgjatë këtyre linjave janë përqendruar te Rusia, në vazhdën e pushtimit të saj në Ukrainë.

Rënia e FTX

Kriptovaluta ishte në periudhë vështirë gjatë gjithë vitit 2022, por ata në treg nuk e prisnin rënien e FTX, dikur një platformë kriptosh prej 32 miliardë dollarësh.

Brett Harrison, i cili shërbeu si president i FTX US, i tha CNBC në Davos në vitin 2022 se kompania ishte në një “pikë shumë të mirë” për sa i përket kapitalit dhe po shikonte blerjet.

Autoritetet amerikane arrestuan Sam Bankman-Fried, ish-drejtorin ekzekutiv, në dhjetor dhe e akuzuan atë për mashtrim me tela, mashtrim të letrave me vlerë dhe pastrim parash. Bankman-Fried është deklaruar i pafajshëm.

Bitcoin shkon zero?

Në 2019-n, Jeff Schumacher, themeluesi i BCG Digital Ventures, tha se çmimi i Bitcoin mund të bjerë në zero. Bitcoin ka pasur një udhëtim të luhatshëm, por në 2021-2022 arriti në nivelin më të ulët që nga 2019-a.

Marrëveshja tregtare SHBA-BE

Në WEF 2020, ministri i atëhershëm gjerman i Financave Olaf Scholz tha se ishte i bindur se një marrëveshje tregtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian do të arrihet. Scholz, i cili tani është kancelari i vendit, tha në atë kohë: “Në fund, ne e dimë se tregtia është më e suksesshme nëse nuk ka shumë pengesa.”

Të dyja palët e Atlantikut kanë zgjidhur disa mosmarrëveshje tregtare që kur presidenti i SHBA Joe Biden mori detyrën në vitin 2021 – por ato ende duken larg një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse tregtare.

Në fakt, vendet europiane kanë ngritur shqetësime në lidhje me Aktin e Reduktimit të Inflacionit të Bidenit, duke argumentuar se ai diskriminon kompanitë europiane dhe nuk ndjek rregullat e tregtisë ndërkombëtare.

Riorganizimi i Credit Suisse

Pavarësisht raporteve të mediave në 2022 që sugjeronin se Credit Suisse po konsideronte zëvendësimin e CEO të atëhershëm Thomas Gottstein, kur CNBC pyeti kryetarin e Credit Suisse Axel Lehmann për këtë në Davos, ai mohoi raportet.

“Ata nuk më kanë thënë gjë dhe e di që nuk ka ndodhur, kështu që është e gabuar,” tha ai. Banka zvicerane njoftoi në korrik se Thomas Gottstein po jepte dorëheqjen./CNBC

Video