Gazetari çmonton Këlliçin: Transport falas duke hequr paratë e inceneratorit, është për tu bërë MEME!

25 Mars 2023, 22:02Pikëpamje SHKRUAR NGA HABJON HASANI
Belind Kellici premtoi sot transport publik falas

Deklarata e Kelliçit se ai do te jete kryebashkiaku i dyte ne Evrope qe do te mundesoje transportin publik falas mund te ironizohet ose sulmohet vetem me keqdashje ose me skenar politik.

Kjo eshte deklarate teper delikate, sepse ose e shnderron Kelliçin ne nje administrator te shkelqyer; ose e zhben ate si nje mashtrues dyleksh dhe budalla.

Une nuk e di dhe nuk kam asnje te drejte ta paragjykoj Kelliçin, e vetmja gje qe me bie nder mend eshte ta pyes:

Po si do e arrish?

Nese Kelliçi ka nje plan inxhinierik dhe profesional te studiuar mbi menyren si do funksionoje dhe si do subvencionohet skema, e nese ky plan ben sens, pse jo? Eshte gje shume shume e mire.

Eshte ide dhe qellim i shkelqyer.

Por Belindi duhet te jete bindes ne zberthimin teknik te planit dhe duhet ta mbroje profesionalisht idene e tij, perndryshe ai do shnderrohet ne MEME, siç u shnderrua Luli me tramvajin e famshem.

Sot Belindi beri te qarte vetem qellimin, mendoj se atij i duhet dhene kohe te shpjegoje profesionalisht trajektoren se si do e arrije kete qellim.

Ata qe e mbeshtesin permenden sot vetem nje "argument teknik", sipas tyre subvencioni do te vije nga nderprerja e pagesave per termovalizatorin e Tiranes (ketu i thone incenerator, por emrin teknik e ka termovalizator).

Ne kete pike Belindi duhet te jete teper i kujdesshem, kryesisht per keto arsye:

a) Autobuset; edhe ata falas; nuk ecin dot ne rruge te mbushura me mbetje dhe plehra, kostoja e trajtimit te mbetjeve aty do jete.

b) Thene kjo, Belindi duhet te shpjegoje teknikisht dy gjera tashme, si do zgjidhe problemin e mbetjeve ne kushtet e reduktimit te shpenzimeve dhe si ndodh qe pjesa e reduktuar do injektohet ne skemen e transportit publik, pra ai duhet te na shpjegoje qartesisht se si transferimi i lekeve nga termovalizatori i Tiranes drejt transportit publik do kryhet duke i mbajtur produktive te dyja sherbimet.

Nese ai e ka planin; duhet mbeshtetur. Pike.

Vetem se ka nje problem; ai duhet te kete plan teknik shume te qarte.

Se fjala vjen; sot qe po flasim, kryebashkiaku i Romes ne Itali po investon 700 milione euro ne termovalizatorin e ri te ketij qyteti dhe konsiderohet projekt me prioritet absolut.

Se fjala vjen, nuk e dime akoma nese termovalizatoret (E Elbasanit apo Fierit) mund te ndizen pas x javesh dhe nuk kemi asnje te dhene qe teknologjia e investuar atje eshte mashtrim, rezulton se ne Elbasan dhe Fier ka teknologji te fjales se fundit.

Se fjala vjen, ka te dhena te besueshme qe sugjerojne se mbajtja e termovalizatoreve jashte funksionit eshte skeme e llogaritur holle dhe qe erdhi si pasoje e goditjes qe ju dha grupit qe i ndertonte, ndersa klani rival i tyre rezulton teper i lidhur ne Belindin.

Pra te gjitha akset mediatike (Klan); opozitare (LSI) dhe te prokurorise qe u investuan ne goditjen e grupit qe ndertonin termovalizatoret, rezultojne shume te afert me Belindin.

Ndaj dhe thene keto, kemi te gjitha arsyet qe Belindit t'i bejme ca pyetje, me qellim qe kjo deklarata e bujshme e tij per transportin publik, te mos jete thjesht nje karrem qe çon uje ne interesa rivale biznesi me grupin qe ndertoi termovalizatoret.

Pra duhet qe kjo nisme te mos jete nje tallje bythe me neve per hir te hesapeve te grupeve qe mbeshtesin Belindin.

Ndaj dhe Belindi, le ta shpjegoje ne menyre profesionale se si e zgjidh kete pune; le te na zhgenjeje pozitivisht dhe do e mbeshtes sa te kem fuqi nismen e tij.

Perndryshe, behesh MEME.

Video