SKANDALI/ Gjykatësja që nxori nga burgu Jamarbër Malltezin, apartament në kullat e ish-Klubit Partizani!

22 Nëntor 2023, 10:15Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Jamarbër Malltezi/ Iliriana Olldashi/ Kompleksi Magnet

Përvijohet një skandal pas vendimit të beftë të gjykatëses Iliriana Olldashi për të nxjerrë nga burgu dhe duke lënë në 'arrest shtëpie' Jamarbër Malltezin.

Nga deklarata e saj e pasurisë zbulohet se Olldashi ka blerë apartament tek kullat e ndërtuara te ish-kompleksi Partizani nga kompania 'Homeplan' dhe 'Kontakt', apartamenti është blerë në vitin 2015.

Bëhet fjalë për 91.6 metra katror me çmimin në total 65 mijë euro, një vlerë të përllogaritur për m2, 712 euro, mjaft i lirë për tregun.

Sipas dokumenteve, apartamenti është shlyer me këste dhe kësti i fundit është dhënë nga gjyqtarja në konflikt interesi në vitin 2016. Pikërisht, kompania 'Homeplan' është në qendër të procesit dhe atje është aksioner Jamarbër Malltezi, person nën hetim që ndodhej në burg, dhe që me vendimin e sotëm të saj e nxori në 'arrest shtëpie'.   

Iliriana Olldashi do të duhej ta kishte deklaruar këtë konflikt interesi duke abstenuar nga procesi i Apelit përmes të cilit sot i dha Jamarbër Malltezit 'arrestin në shtëpi'.

SKANDALI/ Gjykatësja që nxori nga burgu Jamarbër Malltezin,
Dokument i marrë nga Shqiptarja.com

Një konflikt interesi i dyfishtë, jo vetëm për Jamarbër Malltezin, por edhe me shoqërinë 'Homeplan', kullat e të cilës, ku jeton gjykatësja, janë në qendër të hetimeve mbi ish-Klubin Partizani që po heton SPAK dhe për këtë arsye është arrestuar dhe Jamarbër Malltezi. Nëse ato banesa do të rezultojnë frut i korrupsionit edhe shtëpia e Iliriana Olldashit mund të sekuestrohet dhe kjo gjë mund të ketë influencuar mbi vendimin e saj.  

Nga deklarata e saj e të ardhurave, del në pah se Iliriana Olldashi e ka blerë apartamentin duke paguar 65.212 euro, një çmim veçanërisht i favorshëm, pra shtëpia ka kushtuar rreth 712 euro për metër katror, një çmim që hedh dyshime për një trajtim të favorshëm nga ana e shoqërisë 'Homeplan' e Jamarbër Malltezit dhe që sot mund të jetë transformuar në ndihmesë procedurale. Pikërisht për të shmangur këto dyshime, Iliriana Olldashi e kishte për detyrë të denonconte konfliktin e saj të interesit dhe të mos bëhej pjesë e këtij procesi. 

Zbutja e masës së sigurisë ndaj Jamarbër Malltezit, nga 'arrest me burg' në 'arrest në shtëpi', faktikisht kishte ngjallur habi mes atyre që njihnin ashpërsinë me të cilën Iliriana Olldashi deri më tani është bërë e njohur në strukturat e SPAK.

Ashtu siç publikoi ditën e djeshme VoxNews lajmin, me titull (Kush është gjyqtarja e GJKKO, që liroi Jamarbër Malltezi), kjo gjykatë që nga krijimi e deri më sot nuk kishte ndodhur kurrë më parë që GJKKO të kishte ndryshuar masën e 'arrestit nga burgu', në 'arrest shtëpie'.

Vendime të tilla janë refuzuar përherë si për shembull për Vangjush Dakon, Safet Gjicin, Fatos Tushen, Fredi Bejlerin dhe ish-drejtorin e RTSH-së Thoma Gëllçi, për të cilët GJKKO ka vendosur masë arresti me burg.  

E njëjta gjyqtare ka dhënë vendime edhe më ekstreme si në rastin e deputetit, Alqi Bllako. Ky i fundit u lirua nga burgu, por gjyqtarja Olldashi vendosi ta rikthejë sërish në qeli. Olldashi, caktoi “arrest me burg” për të ndjerin Enver Sheshi.

Avokati i Sheshit i kishte parashtruar raportet shëndetësore në GJKKO së Apeli, por ishte refuzuar nga Olldashi. Me Jamarbër Malltezin nga i cili ka blerë shtëpi në fakt, standardi ndryshon.

Video