Takimi i Ohrit, zbulohet marrëveshja që pritet të firmosë Kurti dhe Vuçiç

18 Mars 2023, 17:39Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Takimi

Përfundimi i takimit në mes Albin Kurtit dhe Aleksandër Vuçiçit ka dalë të jetë vetëm një pauzë e shkurtër dhe tashmë të dy liderët janë rikthyer në tryezën e bisedimeve, së bashku me përfaqësuesit e Bashkimit Evropian.

Pjesa e parë e këtyre bisedimeve ka zgjatur rreth një orë, ndërkohë tashmë të dy liderët po i vazhdojnë diskutimet rreth Aneksit të Implementimit të propozimit franko-gjerman.

Mësohet se marrëveshja e dakorduar në parim në takimin e 27 shkurtit në Bruksel është diskutuar edhe këtë të shtunë në Ohër në takimin tre palësh.

Tch ka siguruar dokumentin që u vendos në tavolinën e bisedimeve mes Kurtit dhe Vuçiçit, me ndërmjetësimin e BE-së.

Dokumenti nis me një deklaratë se procesi i normalizimit Serbi-Kosovë mbështetet nga 27 vendet anëtare të BE-së, përfshirë edhe ata që nuk e njohin.

Më tej, listohen elementët kryesorë të marrëveshjes. Aty thuhet se marrëveshja respekton vijat e kuqe të palëve.

Në vend që të luftojë me Serbinë, Kosova zotohet të punojë për zgjidhjen e nevojave praktike të komunitetit, ndërsa Serbia bën një hap prapa, duke negociuar pavarësinë e Kosovës, shkruhet në dokumentin që e cilëson të nevojshëm bashkëpunimin me ndërkombëtarët, në favor të njerëzve që jetojnë në Kosovë.

“Serbia dhe Kosova zotohen për zgjidhjen paqësore të të gjitha mosmarrëveshjeve

Serbia angazhohet të përmbahet nga çdo veprim që perceptohet si armiqësi diplomatike drejt Kosovës.

Kosova angazhohet për vetë-menaxhim

Komuniteti serb të jetë në përputhje me vlerat e BE-së”.

Me Marrëveshjen Themelore, përveç normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve, synohet të bëhen hapa para në procesin e integrimit të Serbisë dhe Kosovës në BE.

BE ofron edhe mbështetje financiare për realizimin e objektivave. Më tej, renditen përfitimet që pritet të ketë Kosova dhe Serbia.

Serbia ka mundësinë të kthehet në partner strategjik për Ballkanin Perëndimor, duke u bërë faktor i rëndësishëm ekonomik dhe politik në rajon. Ajo gjithashtu do ta afrojë Serbinë me komunitetin serb të Kosovës.

Ndërsa për Kosovën, do të shënojë fillimin e shkëputjes nga kriza, një mundësi për t’u fokusuar në zhvillimin social dhe ekonomik.

Duke përmendur agresionin rus dhe marrëveshjet “e rrezikshme” të Kinës, në dokumentin e siguruar nga Tch thuhet se Perëndimi “nuk e ka luksin e dështimit në Ballkanin Perëndimor”.

Çfarë mund të ndodhë nëse palët refuzojnë marrëveshjen? Në dokument thuhet se rrezikohet rruga e integrimit në BE dhe hidhen poshtë proceset e realizuara deri më tani, bashkë me përfitimet që kanë sjellë për Kosovën dhe Serbinë.

Video