Vapë vdekjeprurëse që në qershor: Shkencëtarët shpjegojnë pse moti ekstrem po godet Greqinë

27 Qershor 2024, 21:54Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Shkencëtarët shpjegojnë pse moti ekstrem po godet Greqinë

Sezoni veror në Greqi ka pasur një nisje tragjike me valën më të hershme të të nxehtit të regjistruar që ka shkaktuar disa vdekje këtë muaj. Të paktën gjashtë turistë kanë vdekur nga temperaturat e larta, të cilat gjithashtu mbyllën shkollat dhe vendet turistike, përfshirë Akropolin. Një zjarrfikës gjithashtu humbi jetën, ndërsa po luftonte me një zjarr javën e kaluar, pasi flakët shpërthyen në të gjithë vendin “pothuajse çdo 10 minuta” sipas shërbimit zjarrfikës.

Temperaturat në Athinë janë aktualisht nën pragun zyrtar të valës së të nxehtit prej 38 gradë Celsius, por pak pushim pritet për pjesën tjetër të verës.

Nuk ka dyshim se vendi mesdhetar është në vijën e parë të ndryshimeve klimatike në Europë. Vitin e kaluar, Greqia u përvëlua nga një valë rekord e gjatë e të nxehtit që zgjati 16 ditë, duke kontribuar në zjarrin më të madh ndonjëherë të ndodhur në Europë, pasi një zonë dy herë më e madhe se Athina u ndez në tym midis korrikut dhe gushtit. Të paktën 28 ??persona u vranë dhe dhjetëra u plagosën.

Kishte pak kohë që grekët të merrnin frymë përpara se të goditnin përmbytjet vdekjeprurëse në shtator, me disa zona që pësonin shi me vlerë mesatare të një viti në një ditë nga stuhia Daniel. Ndërsa përgatitet për një sezon tjetër të ekstremeve të klimës së kundërt, cilat janë arsyet që Greqia është ndikuar kaq keq?

Mesdheu, zona me ngrohjen më të shpejtë në Europë

Ne e dimë se Europa është kontinenti me ngrohjen më të shpejtë në botë, me temperaturat këtu që rriten afërsisht dyfishin e mesatares globale. Kjo mbështetet nga një raport i fundit nga Organizata Botërore Meteorologjike e OKB-së dhe agjencia e klimës e Bashkimit Europian, Copernicus. Veçanërisht në verë, ngrohja është më e mprehtë në Europën qendrore dhe juglindore dhe rreth Mesdheut, thotë Copernicus.

“Mesdheu është një pikë e nxehtë e krizës klimatike”, thotë Dr Lagouvardos, drejtor i kërkimit në Observatorin Kombëtar të Athinës (NOA). Italia jugore, Qiproja, Turqia dhe vendet e Afrikës Veriore janë gjithashtu të ndikuar keq nga nxehtësia në rritje. Pjesa lindore e Mesdheut po nxehet veçanërisht shpejt, shton ai. Gjatë 30-40 viteve të fundit, hulumtimi i NOA tregon se rritja e përgjithshme e temperaturës në Greqi tejkalon 1.5C, një kërcim shumë i lartë për një kalim kaq të shkurtër kohe.

Ngjarjet ekstreme të motit janë shtuar në Greqi

Për të vlerësuar më mirë se si po ndryshon klima e vendit të tij, Lagouvardos themeloi dhe koordinon një rrjet me qindra stacione meteorologjike sipërfaqësore të automatizuara në të gjithë Greqinë. Këto ndihmojnë për të ofruar paralajmërime më të lokalizuara për ngrohjen dhe për të gjurmuar tendencat në të cilat pjesë të vendit po ngrohen më shpejt. Nuk është Greqia jugore, në fakt, por pjesët veriperëndimore të vendit të hequra nga deti që kanë një prirje më të lartë ngrohjeje gjatë 30 viteve të fundit, thotë ai.

NOA po ruan gjithashtu ngjarjet ekstreme të motit – të cilat i klasifikon si ato që shkaktojnë ndikime të rëndësishme sociale dhe ekonomike. Nga viti 2000 deri në vitin 2009 ka pasur 60 ngjarje të tilla, duke u rritur me 50 për qind në 90 midis 2010 dhe 2019.

Shumë ishuj e bëjnë Greqinë më të prekshme

Greqia është një mozaik i pazakontë i tokës dhe detit. Ajo ka vijën bregdetare më të gjatë në Mesdhe pasi të zbuloni mijëra ishujt e saj në detin Egje, Jon dhe Mesdhe dhe Detin e Kretës. Disa ishuj kanë infrastrukturë dhe akses të kufizuar, gjë që mund të pengojë evakuimin dhe përpjekjet e ndihmës kur godet kriza.

Valët e të nxehtit detar janë bërë më të gjata, më të shpeshta dhe më të rënda në Detin Mesdhe lindor. Nga ana tjetër, temperaturat më të ngrohta të sipërfaqes së detit sigurojnë energji për stuhi më të ashpra dhe më të shpeshta. Më e rrezikshmja, këto ujëra më të ngrohta kanë nxitur më shumë uragane mesdhetare ose ‘medicanes’: ciklone të ngjashme me ato tropikale që mund të shkaktojnë mot të rëndë në Greqi, siç ishte rasti gjatë stuhisë Daniel vitin e kaluar.

Erërat e thata dhe të forta krijojnë një stuhi të përsosur për zjarret në pyje

Afërsia e Greqisë me Afrikën do të thotë që periudhat e ngrohta të erës shpesh bëjnë rrugën e tyre përtej oqeanit nga Sahara. Kjo ndodhi në fillim të këtij muaji, me erërat e nxehta që bartin pluhur të njohura si “Sirocco” ose “Khamsin” duke nxitur valën e të nxehtit. Këto erëra janë zakonisht shumë të thata dhe mund të thajnë bimësinë, duke e bërë atë më të prirur për të ndezur dhe përhapur zjarre.

Në anën tjetër janë erërat veriore të forta dhe të thata ‘Etesiane’ që fryjnë mbi detin Egje, duke prekur kryesisht ishujt dhe pjesët lindore, përfshirë Athinën. Zakonisht dominojnë në korrik dhe gusht, por tani po bëhen më të shpeshta edhe në qershor. Edhe pse Etesianët mund t’u sjellin banorëve pak lehtësim duke ulur pak temperaturat, forca e tyre mund të përkeqësojë kushtet e zjarrit. Nëse duhet bërë një dallim midis Greqisë dhe vendeve të tjera të Mesdheut përsa i përket ndikimeve klimatike, ekspertët mendojnë se është numri i zjarreve në pyje, i cili është në mënyrë disproporcionale i lartë.

Si po i trajton Greqia zjarret në pyje?

Duke reflektuar pozicionin e vijës së parë të frontit, politikanët grekë priren të flasin në terma shumë më të fortë për krizën sesa shumë nga homologët e tyre të Europës Veriore.

"Greqia po përballet me një luftë në një kohë paqeje", tha kryeministri Kyriakos Mitsotakis vitin e kaluar. "Kriza klimatike është këtu dhe na detyron të shohim gjithçka ndryshe

Në vitin 2021, në përgjigje të zjarreve shkatërruese të asaj vere, Greqia krijoi Ministrinë e Krizave Klimatike dhe Mbrojtjes Civile.

Së bashku me Ministrinë e Mjedisit, Greqia miratoi një ligj të ri në fillim të këtij viti, i cili detyron heqjen e çdo biomasa që nuk është pastruar nga brenda ose pranë zonave pyjore. Integrimi me numrin evropian të urgjencës ka ndihmuar në shpëtimin e jetëve gjatë tre viteve të fundit.

Shkaktimi i zjarrit në pyll trajtohet si vepër penale në Greqi, qoftë edhe e paqëllimshme. Ekspertët po shikojnë gjithashtu një sërë zgjidhjesh teknike për të trajtuar zjarret, duke përfshirë dronët dhe sensorët e temperaturës./ Euronews Green

Video