“QYTET në LËVIZJE”/ Festa SATANIKE që zhduku xhaminë e Tiranës?

21 Shtator 2023, 14:10Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Moving City në Tiranë

Moving City”, aktiviteti muzikor që ka trazuar kryeqytetin e Shqipërisë dhe ka prekur, besimet fetare.

Në këtë aktivitet kemi shfaqeje të riteve satanike, ku reklamohen jeta e shturur, drogërat, alkoli dhe muzika elektronike.

foton e publikuar duke reklamuar aktivitetin, shohim se është hequr xhamia e “Et-hem Beut” e cila është simboli i kryeqytetit.

Kjo ka sjellë reagime të shumta në rrjet dhe nga besimtarët, myslimanë të cilët e quajnë si provokim dhe mohim të simboleve fetare.

“QYTET në LËVIZJE”/ Festa SATANIKE që zhduku
Reklama e Moving City

Përsa i përket DJ Sven Vath i cili do të performojë në Tiranë, në rrjet po qarkullojnë teori se heqja e xhamisë është e qëllimshme sepse “DJ” është pjesë e një kulti që bie ndesh me parimet fetare.

Organizatorët kanë reaguar dhe kanë arsyetuar se heqja e xhamisë në foto është bërë për shkak të regjisorit i cili është mysliman. 

Reagimi nga organizatorë:

Moving City eshte nje aktivitet muzikor me te ftuar artistin e muzikes elektronike tekno Sven Vath. Aktiviteti organizohet nga kompania zvicerane Nordstern.

 Imazhi vizual ne fjale eshte nje pikture artistike e dizenjuar nga piktori Anglez me origjine Arabe Ismael Kushanta.

Koncepti i posterit eshte bazuar tek emri i aktivitetit moving city pra qyteti qe leviz. Godinat te cilat pasqyrohen ne interpretimin vizual nuk pasqyrojne realitetin e qytetit por godina qe kane levizur nga impakti konceptual qe inshkakton muzika tekno qytetit, ky eshte interpretimi artistik i vepres.

“QYTET në LËVIZJE”/ Festa SATANIKE që zhduku
DJ Sven Vath

Zgjedhja e piktorit i cili i perket fese Muslimane duke menduar se aktiviteti i cili promovohet nga posteri ne fjale promovon nje aktivitet muzike elektronike ku do te konsumohet alkool ka menduar se eshte e udhes mos te pasqyrohet ndertesa me e rendsishme e fese Muslimane, te ciles dhe vete piktori i perket.

Organizatoret dhe piktori ne fjale sigurojne kedo qe mund te jete shqetesuar qe nuk ka pasur asnje konotacion negativ ne zgjedhjen e piktorit me ipakt tek besimtaret musliman te qytetit te tiranes.

“QYTET në LËVIZJE”/ Festa SATANIKE që zhduku
DJ Sven Vath

Deshirojme te kerkojme ndjese per cdo shqetesim qe mund te jete krijuar dhe mbi te gjitha duam te sigurojme qytetaret e Tiranes qe organizatoret respektojne thellesisht fene islame, te gjithe besimtaret Musliman si dhe Xhamine ne vecanti e cila eshte nje aset i cmuar dhe shume i vecante i qytetit te Tiranes.”

Reagimi nga rrjeti:

"Ka deformuar siluetin dhe ka hequr Xhaminë e Et’hem beut, pasi shejtanët e kanë frikë minarenë. Duke marrë parasysh se ky Sven është artist i kultit satanist dhe një bythpunuar i mirëfillit….

Ju bëj thirrje të gjithë të rinjëve të mos viktimizohem dhe të mos shkojnë në këtë event të shejtanëve pasi dhe goditja e subkoshiencës do jetë frikshme".

Nuk dihet ende nëse do të ketë një reagim nga institucionet përkatëse, ky aktivitet do zhvillohet me 23 shtator në sheshin, "Skënderbej".

Video