Organizata për mbrojtjen e kafshëve thirrje grave: Hyni në grevë seksuale, mos ua jepni burrave që hanë mish

23 Shtator 2022, 19:41Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Foto nga protesta

"PETA", një organizatë për mbrojtjen e kafshëve në Gjermani, u ka bërë thirrje grave të hyjnë në grevë seksuale, duke mos kryer marrëdhënie seksuale me burrat e tyre që hanë mish, sepse ata janë përgjegjës për më shumë emetime të gazeve serrë.

Mediat e huaja raportojnë se thirrja për një grevë seksi ndaj meshkujve mishngrënës ka shkaktuar zemërim në Gjermani, i cili njihet si një vend për pëlqimin e konsumimit të salsiçeve.

Gratë duhet “të hyjnë në grevë seksi për të shpëtuar botën”, tha Peta përpara se të bënte thirrje për ndalimin e dhomës së gjumit “për të gjithë meshkujt që hanë mish”.

Dega gjermane e Peta vuri në dukje kërkimin e vitit të kaluar nga Plos One, një revistë shkencore, e cila tregoi se burrat shkaktuan 41 % më shumë ndotje se gratë, sepse hanë më shumë mish.

Peta tha se një "mashkull toksik" kërkonte dëlirësinë e detyrueshme dhe madje ndalimin e të pasurit fëmijë. Çdo fëmijë që nuk lindte do të kursente 58.6 ton CO2 në vit, tha ai.

"Ne të gjithë i njohim ata, baballarët e periferisë me shishe birre dhe darë Barbekju që gërryejnë salsiçe 70 cent në skarën e tyre 700 euro," tha Daniel Cox, nga Peta Gjermani, ndërsa akuzoi baballarët se dëshmojnë burrërinë e tyre përmes konsumit të dukshëm të mishit.

"Kurbulli i njomë i shtuar nga vizitori shikohet me dyshim dhe tolerohet vetëm me ngurrim," tha ai, përpara se t'u thoshte burrave gjermanë të ktheheshin veganë për t'u siguruar që fëmijët e tyre të kishin një planet që ia vlente të jetonin.

Bëhet thirrje për 'taksë të madhe të mishit'

Për t'i bërë gjërat më të vështira, Peta gjithashtu bëri thirrje për "një taksë të madhe mishi prej 41 %" për burrat për të shpëtuar planetin nga emetimet e ngrohjes globale të shkaktuara nga bujqësia.

"Tani ka prova shkencore që mashkulloriteti toksik dëmton klimën," shtoi Cox, "një ndalim i seksit ose riprodhimit për të gjithë burrat që hanë mish do të ishte gjithashtu i qëllimshëm në këtë kontekst."

Bujqësia është një kontribues i madh në ndryshimet klimatike, me një pjesë të madhe të emetimeve të metanit të shkaktuar nga gromësira e lopëve.

Në MB, bujqësia ishte përgjegjëse për 11 për qind të emetimeve totale të Mbretërisë së Bashkuar në vitin 2020 dhe është sektori i pestë më i madh për gazrat ndotës të serrës.

Në vitin 2019, OKB-ja tha se bujqësia ishte drejtpërdrejt përgjegjëse për deri në 8.5 % të të gjitha emetimeve të gazrave serrë në botë, me 14.5 % të tjera të shkaktuara nga toka që i jepej bujqësisë dhe prodhimit të ushqimit.

Ndërsa padyshim një lajm i mirë për vegjetarianët gjermanë, greva e seksit është cilësuar si kërkim i vëmendjes dhe "marrëzi totale" nga politikanët konservatorë.

Florian Hahn, një politikan i CSU, tha: "Në vend të ndalimit të seksit për mishngrënësit, duhet të ndalohet të menduarit për ideologët përçarës."

"Unë shes bratwurst dhe më vijnë më shumë gra se burra"

Kërkesa u bë në faqen e parë të tabloidit më të shitur Bild në kombin tradicionalisht dashamirës të mishit.

“Sipas logjikës së ftohtë të aktivistëve radikalë të të drejtave të kafshëve, kushdo që porosit një bratwurst në stadium, i pëlqen të pijë biftek në skarë në verë ose nuk dëshiron të bëjë pa schnitzelin e tyre nuk është më i denjë për riprodhim,” tha gazeta, të “sugjerimit të çmendur”.

Jessica Stahl, një shitëse bratwurst nga qyteti verior i Schneverdingen tha për Bild: "Unë jam pa fjalë, plotësisht e tronditur nga kjo deklaratë. Unë shes bratwurst profesionalisht dhe më shumë gra se burra vijnë tek unë.

“Do të kisha një problem të madh nëse burri im nuk do të lejohej të bënte më seks”, shtoi ajo.

Peter Köhler, një pensionist 64-vjeçar nga Meiningen, shtoi, "Nëse më përshtatet, do t'i marr të dyja – seksin dhe mishin. Për momentin kam mish vetëm sepse nuk kam grua."

Ideja e grave që përdorin greva seksuale për të siguruar qëllime politike ka ekzistuar që nga Grekët e Lashtë. Në dramën e Aristofanit, Lisistrata, gratë sjellin fundin e Luftës së Peloponezit duke refuzuar përparimet dashurore të partnerëve të tyre.

Në vitin 2019, aktivistët u bënë thirrje grave që të imponojnë bojkot në dhomat e gjumit ndaj partnerëve të tyre në protesta kundër ligjeve të reja strikte të abortit në Gjeorgji, SHBA.

Në vitin 2003, një grevë seksi ndihmoi në përfundimin e luftës brutale civile të Liberisë, e cila i dha organizatores Leyma Gbowee një çmim Nobel për Paqen.

Video