Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të KOK*INËS në Europë!

3 Maj 2024, 14:52Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Slobodan Kostovski

Trafikantët ballkanikë kanë zotëruar logjistikën e kontrabandës së kokainës nga Amerika e Jugut në Evropë, thonë autoritetet. Në tokë dhe det, ndërsa policia po përpiqet të mbajë ritmin

Në vitin 2018, trafikanti i dënuar i kokainës Slobodan Kostovski u largua nga një burg brazilian dhe u kthye në Evropë me një pasaportë false.

Seniori serb u kthye shpejt në zakonet e vjetra, pretendon policia. Gushtin e kaluar, Kostovski u arrestua në Beograd, i akuzuar për dërgimin e 2.7 tonelatave kokainë nga Brazili në bordin e një anijeje 22 metra të gjatë të kapur pranë ishujve Kanarie të Spanjës.

I mbiquajtur “Gjenerali” nga bashkëpunëtorët e tij, ai kishte trafikuar “sasi të mëdha pluhuri” në Evropë për një periudhë të gjatë kohore, shkruante policia serbe në një raport të inteligjencës të vitit 2022, të marrë ekskluzivisht nga Reuters.

Kostovski, tani 70 vjeç, kishte vite që jetonte në Brazil. Kjo e lejoi atë të krijonte lidhje të forta me prodhuesit e kokainës në Kolumbinë fqinje, Bolivi dhe Peru dhe të organizonte transportin e drogës në Evropë përmes oqeanit, sipas dokumentit serb.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Slobodon Kostovski

Trafikanti i akuzuar i drogës Slobodon Kostovski udhëtonte shpesh nga baza e tij e operacioneve në Brazil, duke përdorur pasaporta me emra të rremë që e bënin të vështirë gjurmimin e lëvizjeve të tij, sipas dokumenteve të inteligjencës amerikane dhe braziliane
Kostovski, i cili ende nuk ka pranuar fajësinë, tani është i arrestuar në një burg të Beogradit në pritje të gjyqit, sipas një zëdhënëseje të zyrës së prokurorit. Avokati i Kostovskit, Stefan Jokic, nuk pranoi të komentojë.

Kthimi i Kostovskit në Evropë në vitin 2018 përkoi me një kohë të favorshme për tregtinë e kokainës në kontinent. Ndërsa prodhimi i Amerikës së Jugut u rrit gjatë dekadës së fundit, trafikantët ballkanikë ishin të pozicionuar në mënyrë të përkryer për të nxitur kërkesën evropiane, shkruan hashtag.

Ata tani dominojnë logjistikën e ndërlikuar të lëvizjes së kokainës nga laboratorët e prodhimit të Andeve tek shitësit ambulantë në Paris, Londër dhe Berlin, duke ndihmuar në shndërrimin e Evropës në tregun nr. 1 të kokainës në botë, tregon raportimi i Reuters.

Ata e kanë bërë këtë duke përgjuar kontaktet kriminale në komunitetet e diasporës ballkanike në dy anët e Atlantikut dhe duke u infiltruar në sistemin detar të transportit detar që lëviz rreth 90% të tregtisë botërore të mallrave, sipas zyrtarëve të luftës kundër narkotikëve në SHBA, Evropë dhe Amerikë Latine.

“Kur flasim për dërgesa në shkallë të gjerë për të furnizuar kontinentin evropian, i vetmi grup që është hegjemon është Ballkani,” tha Ivo Silva, një detektiv i policisë federale braziliane që hetoi Kostovskin në fund të viteve 2000 si pjesë e “Operacionit Niva”, një nga hetimet e para të mëdha për trafikantët ballkanikë të kokainës që vepronin jashtë Brazilit.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Europol

Europol thotë se Kostovski ishte organizatori i një dërgese të madhe kokaine transatlantike që u kap vitin e kaluar. Më 24 gusht 2023, policia serbe dhe spanjolle gjeti 2.7 ton kokainë në një varkë me vela pranë Ishujve Kanarie. Bastisjet e bashkërenduara në Serbi gjetën 550,000 euro para dhe çuan në arrestime të shumta.

Shtresat e trafikut në Ballkan kanë shmangur strukturën territoriale nga lart-poshtë të karteleve nga Meksika dhe Kolumbia, duke punuar në vend të kësaj në qeliza të vogla që janë shumë të lëvizshme, të fshehta dhe të afta për të lëvizur ngarkesa çuditërisht të mëdha kokaine, thanë zyrtarët kundër narkotikëve.

Ndërsa bandat nuk janë monolite dhe janë përfshirë në grindjet e tyre të përgjakshme, të brendshme, kolektivisht këto klika janë quajtur Karteli Ballkanik nga forcat e zbatimit të ligjit. Rrjetet e tyre kanë rezultuar të vështira për t’u depërtuar dhe akoma më e vështira për t’u rrëzuar.

“Nuk ka strukturë strikte hierarkike për Kartelin Ballkanik”, tha për Reuters një ish-zyrtar i Agjencisë Amerikane të Zbatimit të Drogës (DEA), i cili ka hetuar këto banda.

“Nuk ka kumbar.”

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të

Gjurmët e gishtave të Ballkanit tani mund të gjenden në pjesën më të madhe të kokainës që hyn në Evropë çdo vit, thanë zyrtarët amerikanë dhe evropianë kundër narkotikëve. Qendra e Analizës dhe Operacioneve Detare, një agjenci evropiane që bashkërendon kapjet e narkotikëve në ujërat e Atlantikut, tha se një rekord prej 9,11 ton kokainë e lidhur me kriminelët e Ballkanit u kap në det vitin e kaluar, një rritje prej 300% që nga viti 2015.

Të dhënat e fundit të konfiskimeve sugjerojnë se rritja e kokainës në Evropë – dhe trafikantët ballkanikë që e drejtojnë atë – nuk po ngadalësohen.

Në portin belg të Antëerp-it, porta kryesore e Evropës për kokainën e Amerikës së Jugut, autoritetet kapën një rekord prej 116 ton vitin e kaluar. Doganat holandeze kapën pothuajse 60 ton në vitin 2023, gati një e pesta nga totali i vitit 2022.

Rajoni i Ballkanit është një gadishull në Evropën Juglindore që shtrihet nga Deti Adriatik deri në Detin e Zi.

Ndërsa përkufizimet gjeografike ndryshojnë, vendet që konsiderohen gjerësisht si shtete ballkanike përfshijnë Shqipërinë, Bosnjë dhe Hercegovinën, Bullgarinë, Kroacinë, Kosovën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Serbinë, Slloveninë dhe Rumaninë. Autoritetet thonë se historia e gjatë e rajonit në lundrim, kontrabandë dhe emigrim ka qenë thelbësore për rritjen e trafikantëve ballkanikë.

Pjesë nga Raporti Global mbi Kokainën 2023, prodhuar nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Pjesë nga Raporti Global mbi Kokainën 2023, prodhuar nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin

Ky shkrim bazohet në mijëra faqe të dhënash policore, raporte të inteligjencës dhe dokumente gjyqësore nga Evropa, Shtetet e Bashkuara dhe Amerika Latine, si dhe intervista me më shumë se dy duzina zyrtarë në të dy anët e Atlantikut. Materiali portretizon trafikantët ballkanikë si një grup sipërmarrës specialistësh të logjistikës të shartuar në çdo hallkë të zinxhirit të furnizimit të kokainës, një pozicion që i ka bërë ata të domosdoshëm për grupet e tjera që kërkojnë të lëvizin ngarkesat jashtë Amerikës së Jugut.

Kriminelët e Ballkanit “janë më shumë se të lumtur të punojnë me izraelitët, holandezët, suedezët, domenikanët, triadat kineze”, tha ish-zyrtari i DEA-s.

“Ata do punonin me të vërtetë, me këdo.”

Megjithatë, ata janë larguar kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, tha ai, të bindur nga dominimi i karteleve meksikane dhe policia më e ashpër e SHBA-së.

Ngjitja e bandave ballkanike në nivelet e larta të tregtisë globale të kokainës ka bërë që policia të përpiqet të mbajë ritmin. Konfiskimet e kokainës në Evropën Perëndimore dhe Qendrore arritën një rekord prej 315 ton në vitin 2021, sipas të dhënave më të fundit nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin (UNODC), duke tejkaluar 250 tonelatat e kapura në Shtetet e Bashkuara. Pastërtia e kokainës në Evropë është rritur në mënyrë të qëndrueshme gjatë dhjetëvjeçarit të fundit, tha UNODC, një shenjë e bollëkut të saj.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Burimi: “Cocaine Insights 2021”, Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin. Shtetet e Bashkuara: Zyra e Politikës Kombëtare të Kontrollit të Drogës; Evropë: Buletini Statistikor i EMCDDA 2020 (të dhënat e pastërtisë); UNODC, përgjigjet ndaj pyetësorit të raportit vjetor dhe imputimet për vendet që nuk raportojnë (të dhënat e prevalencës)

Me kontinentin që po mbytet në kokainë, vrasjet e lidhura me drogën rivalizojnë tani terrorizmin si kërcënimi kryesor i sigurisë së Bashkimit Evropian, sipas Komisioneres së bllokut për Çështje të Brendshme, Ylva Johansson.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson vitin e kaluar angazhoi ushtrinë e kombit të tij për të ndihmuar në shuarjen e dhunës së bandave të lidhura me narkotikët që ka përfshirë sulme me bomba dhe vrasës fëmijë.

Në mars, autoritetet greke shpërbënë një bandë ndërluftuese ballkanike që dyshohet se është përgjegjëse për më shumë se 60 vrasje në gjithë Evropën gjatë dhjetëvjeçarit të fundit. Po atë muaj, rrugët e Brukselit u tronditën nga beteja të shumta me armë që dyshohet se përfshinte mafien shqiptare.

“Kur flasim për dërgesa në shkallë të gjerë për të furnizuar kontinentin evropian, i vetmi grup që është hegjemon është Ballkani”, Ivo Silva, detektiv i policisë federale braziliane

Në Amerikën Latine, prania e Ballkanit është tani më e fortë se kurrë, sipas një hetuesi nga task forca ballkanike e agjencisë policore evropiane Europol.

Zyrtari tha se ka më shumë se 50 qeliza kryesore trafikimi nga Ballkani Perëndimor që punojnë në gjithë Amerikën Latine, me qindra gangsterë të shpërndarë nëpër rajon.

Detektivi i policisë federale braziliane, Alexandre Custodio, i cili vitin e kaluar udhëhoqi një operacion të madh kundër kontrabandistëve ballkanikë, tha se ai ishte “i impresionuar” nga dominimi i tyre në tregtinë transatlantike të kokainës.

“Tani për tani në Amerikën Latine ata janë mafia kryesore në trafikun detar,” tha ai.

Një pamje me dron tregon kontejnerë mallrash të grumbulluara në portin e Santos në Brazilin juglindor më 1 maj 2024. Porti më i madh i Brazilit është një magnet për trafikantët e drogës që kërkojnë të kontrabandojnë kokainë nga Amerika e Jugut të fshehur brenda kontejnerëve që shkojnë në det të hapur, thonë autoritetet

Ngulitja në Amerikën Latine

Autoritetet thonë se epërsia e kriminelëve ballkanikë në tregtinë globale të kokainës është fryt i investimit të tyre dy dekadash në njerëz dhe lidhje në dy anët e Atlantikut.

Pas shpërbërjes së Jugosllavisë në 1991 dhe dekadës së konfliktit etnik që pasoi, kriminelët e Ballkanit ndërtuan operacione kontrabande që lulëzuan nga kaosi. Kur paqja u vendos në rajon në fillim të viteve 2000, disa prej tyre u drejtuan në Amerikën Latine në kërkim të mundësive të reja. Atje ata ndërtuan aleanca me grupe të fuqishme kriminale, përfshirë Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë dhe Komandën e Parë të Kryeqytetit të Brazilit, për t’i ndihmuar ata të gjenin dhe transportonin kokainë të lirë, thanë zyrtarët kundër narkotikëve.

Zotërimi i tyre gradual i rrugës së kontrabandës transatlantike u ndihmua nga njohuritë detare të fituara gjatë shekujve të lundrimit dhe emigrimit. Mijëra burra nga rajoni punojnë në anije mallrash, disa prej të cilëve janë provuar të jenë të prekshëm ndaj korrupsionit ose kërcënimit, sipas autoriteteve kundër narkotikëve, raporteve të policisë dhe dokumenteve të gjykatës. Trafikantët ballkanikë japin ryshfet ose kërcënojnë marinarët ballkanikë të manipulojnë kontejnerët e transportit, të fshehin kokainën në sendet e tyre ose ta transportojnë atë në anijet e tyre nga varkat më të vogla ndërsa janë në det.

Në tokë, kriminelët brenda komunitetit të diasporës ballkanike të Evropës kanë ofruar infrastrukturë të shpërndarjes dhe shitjes me pakicë për shitjet në rrugë, duke i dhënë Kartelit Ballkanik një prani përgjatë gjithë zinxhirit të furnizimit, thanë autoritetet.

Kostovski, serbi i burgosur, ishte pjesë e valës së parë të këtyre gangsterëve që vunë bast të ardhmen në Amerikën Latine, sipas policisë braziliane.

Ai u shfaq në radarin e tyre në vitin 2006, pas një informacioni nga policët gjermanë, sipas raportit të Operacionit Niva prej 3025 faqesh të përgatitur nga policia federale e Brazilit. Deri në atë kohë, ndaj Kostovskit ishte përpiluar “një procesverbal shumë i gjatë penal” që përfshinte grabitje të armatosur, vrasje pa paramendim dhe arratisje nga burgu në Suedi dhe Holandë, sipas një vendimi të vitit 1989 nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut.

Pas zbarkimit në Amerikën Latine, Kostovski kontrabandoi cigare nga Paraguai përpara se të zgjerohej “në veprimtari të tjera të paligjshme si trafiku i drogës dhe armëve dhe pastrimi i parave”, sipas një raporti të paraportuar më parë të inteligjencës amerikane të marrë nga Reuters.

Në vitin 2006, ai ishte vendosur në qytetin bregdetar të Vilha Velha, pranë portit të Vitorias. Atje ai jetonte në një apartament buzë plazhit me gruan e tij braziliane dhe djalin, sipas raportit të Operacionit Niva.

Vendimi i Kostovskit për t’u vendosur në Brazil nuk ishte i rastësishëm, thanë zyrtarët e zbatimit të ligjit, duke pasur parasysh vijën e gjerë bregdetare dhe afërsinë me vendet që prodhojnë kokainë.

“Kishte një përpjekje të përbashkët strategjike që herët për të dërguar përfaqësues të grupeve të ndryshme të kartelit ballkanik në Amerikën e Jugut për t’u vendosur, për të krijuar rrënjë, për t’u martuar me vendaset,” tha ish-zyrtari i DEA.

“Përfundimisht shumë prej tyre u bënë ndërmjetës të kokainës.”

Kostovski udhëtonte shpesh, duke përdorur pasaporta me emra të rremë që e bënin të vështirë gjurmimin e lëvizjeve të tij, sipas dokumenteve të inteligjencës amerikane dhe braziliane.

Ish-agjenti i DEA-s tha se policia anembanë botës ishte e ngadaltë për të kuptuar se sa të mëdhenj ishin bërë lojtarët e Ballkanit, pjesërisht për shkak se këta trafikantë shquhen për kapërcimin mes juridiksioneve mbi dokumentet e rreme.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Kostovski shfaqet me gruan e tij braziliane, Sandra, në një foto të postuar në llogarinë e saj publike në Instagram më 15 maj 2019. Serbi i hodhi rrënjët në Brazil, bregdeti i bollshëm i të cilit ishte çelësi i operacionit të tij të kontrabandës së kokainës, thonë autoritetet. Ai dhe Sandra u dënuan për trafik droge në Brazil

Dominimi detar

Një kapje epike e bëri të qartë se ballkanasit duheshin llogaritur si lojtarë në arenën globale të kokainës. Në qershor 2019, autoritetet amerikane kapën rreth 18 ton kokainë – me vlerë mbi 1 miliard dollarë – të fshehura në një anije mallrash të quajtur “MSC Gayane”. Anija për në Roterdam ishte ankoruar në Filadelfia pas një udhëtimi në Amerikën Latine.

Sekuestrimi, një nga ngarkesat më të mëdha të kokainës në historinë e SHBA-së, zbuloi se sa thellë ishin futur kartelet ballkanike në industrinë e transportit detar të oqeanit, dhe veçanërisht në Kompaninë Mesdhetare të Transportit. E njohur si “MSC”, firma me bazë në Gjenevë është kompania më e madhe e transportit në botë. Është gjithashtu një punëdhënës i madh i marinarëve ballkanikë dhe operon një qendër trajnimi të ekuipazhit në Mal të Zi.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Një pamje e disa prej 18 tonelatave kokainë të kapur nga autoritetet amerikane nga anija e mallrave MSC Gayane në Filadelfia më 17 qershor 2019

Tetë anëtarë të ekuipazhit të MSC Gayane – duke përfshirë pesë malazezë dhe një serb – u dënuan për kontrabandë të kokainës në një operacion të guximshëm natën që përfshinte transportimin e drogës në anije nga varkat e shpejta. Avokatët e detarëve të dënuar ballkanikë ose nuk u përgjigjën ose nuk pranuan të komentojnë.

Goran Gogiç, një ish-boksier malazez i peshave të rënda, për të cilin prokurorët pretendojnë se ishte organizatori i dërgesës, ndodhet në burg në qytetin e Nju Jorkut në pritje të gjyqit. Avokati i tij, Joseph Corozzo, tha se Gogiç është i pafajshëm.

MSC i tha Reuters se kontrabanda e kokainës ishte “një çështje që ka prekur gjithë industrinë që kërkon një përgjigje në gjithë industrinë”. Kompania tha se kishte forcuar masat e sigurisë pas incidentit të vitit 2019 me dhjetëra milionë investime vjetore, duke përfshirë teknologjinë. Të gjithë kontraktorët e saj janë verifikuar plotësisht, shtoi MSC.

Dokumentet e policisë braziliane të paraportuara më parë tregojnë se gangsterët ballkanikë kishin synuar anijet MSC në Amerikën e Jugut për më shumë se një dekadë përpara kapjes së madhe në SHBA.

Në shtator 2010, policia federale që punonte në hetimin e Operacionit Niva sekuestroi 29 kilogramë kokainë të fshehur në thasë me sende ushqimore të bartura nga dy detarë malazezë teksa përpiqeshin të hipnin në anijen e tyre të ngarkesave, “MSC Sandra”, që ishte ankoruar në Portin Paranaguá në Brazilin juglindor.

Detarët, Dragan Jovanoviç dhe Vladimir Bulajiç, u dënuan me nëntë vjet e gjysmë burg në shtetin e Sao Paulo. Kështu ndodhi edhe me Boris Perkoviç, malazezi me bazë në Brazil, për të cilin prokurorët thanë se i furnizonte me drogë.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Trafikantët ballkanikë të kokainës janë infiltruar në industrinë e transportit detar për të lëvizur ngarkesat e tyre, thonë autoritetet. Boris Perkoviç, i lindur në Mal të Zi, i paraqitur në këto foto të vëzhgimit të 4 qershorit 2009 nga policia federale e Brazilit, u dënua në Brazil për tentativë për të kontrabanduar 29 kilogramë kokainë në bordin e një anijeje mallrash me ndihmën e dy detarëve malazezë të punësuar në anije

Perkoviç, për të cilin policia tha se gjithashtu punonte me ekuipazhin e Kostovskit në Vilha Velha – u lirua në vitin 2018 dhe vdiq dy vjet më vonë, sipas të dhënave nga gjykatat federale dhe shtetërore të Brazilit. Reuters nuk ishte në gjendje të kontaktonte Jovanoviç dhe Bulajiç, të cilët tani janë të lirë.

MSC nuk pranoi të komentojë mbi rastin.

Anijet e kompanisë ishin gjithashtu në qendër të skemës së trafikimit të Kostovskit, sipas raportit të Operacionit Niva.

Nga baza e tij në shtetin Espírito Santo, Kostovski dhe ekuipazhi i tij hartuan një plan për t’u futur në një nga eksportet kryesore të rajonit.

Shteti është kryeqyteti i industrisë së gurëve dekorativë të Brazilit, duke transportuar pllaka mermeri dhe graniti në mbarë botën. Kostovski dhe ekipi i tij planifikuan të zbrazin blloqet e meremrit dhe granitit, të fshehin kokainën në to dhe më pas t’i dërgojnë ato në Evropën Lindore, thuhet në raportin e Operacionit Niva.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të

Në korrik 2010, thuhet në raport, krahu i djathtë i Kostovskit, një maqedonas i quajtur Branislav Panevski, mori me qira një magazinë pranë portit të Vitoria për të kryer punën.

Me afrimin e datës për eksportimin e gurëve, Panevski i tha një furnizuesi brazilian se vetëm një kompani transporti do e bënte. “Ne kemi nevojë vetëm për MSC,” tha ai, sipas një transkripti të policisë të telefonatës së përgjuar.

MSC nuk pranoi të komentojë mbi transkriptin e policisë.

Në fund, skema e bandës u zbatua. Në fillim të nëntorit 2010, policia federale e Brazilit bastisi magazinën e Panevskit, ku gjetën rreth 159 kilogramë kokainë të fshehur në një nga gurët.

Panevski dhe Kostovski u arrestuan të dy dhe u dënuan me 20 vjet për trafik ndërkombëtar droge. Sandra Kostovski, e cila ndihmoi në financimin e operacionit të bashkëshortit të saj duke kontrabanduar para në Brazil me fluturime nga Evropa, u dënua me 14 vjet. Ajo tani është e lirë. Ajo nuk pranoi të komentonte.

Branislav Panevski shfaqet në një foto të rezervimit të datës 4 nëntor 2010 dhe një pamje të mëparshme vëzhgimi nga forcat braziliane të zbatimit të ligjit. Bashkëpunëtor i Kostovskit, maqedonasi u dënua me 20 vjet burg për rolin e tij në përpjekjen për të kontrabanduar kokainë nga Brazili në Evropë me një ngarkesë me gurë dekorativë.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Branislav Panevski shfaqet në një foto të rezervimit të datës 4 nëntor 2010 dhe një pamje të mëparshme vëzhgimi nga forcat braziliane të zbatimit të ligjit. Bashkëpunëtor i Kostovskit, maqedonasi u dënua me 20 vjet burg për rolin e tij në përpjekjen për të kontrabanduar kokainë nga Brazili në Evropë me një ngarkesë me gurë dekorativë

Panevski u burgos në shtetin perëndimor të Mato Grosso do Sul. Në vitin 2019, ai u arratis gjatë një pushimi të shkurtër, duke ia dalë që përmes një letërnjoftimi të rremë të shkonte në Bolivi, ku përfundimisht u kap dhe u kthye në Brazil për të shlyer dënimin. Ai është liruar që atëherë, sipas një oficeri të policisë federale që po heton rrjetin brazilian të Kostovskit. Panevski nuk mund të kontaktohej për koment.

Kostovski, gjithashtu, u arratis nga burgu në vitin 2018, duke përdorur një pasaportë false për t’u kthyer në Evropë, sipas oficerit të policisë federale.

Rreth asaj kohe, policia evropiane filloi të hetojë dy shërbime të koduara të komunikimit – EncroChat dhe Sky EÇ – që ata besonin se përdoreshin gjerësisht nga gangsterët. Brenda disa viteve, policët francezë, holandezë dhe belgë kishin përgjuar kanalet.

Nëpër dhjetëra miliona biseda, ata zbuluan një ekosistem të zhurmshëm të botës së krimit, ku të dyshuarit flisnin hapur për kontrabandën e drogës, transportin e armëve dhe komplotet e vrasjeve. EncroChat dhe Sky EÇ kanë pushuar së funksionuari. Por pasojat e përgjimeve vazhdojnë edhe sot e kësaj dite, me më shumë se 6,500 arrestime që nga viti 2020, sipas Europol.

Ligjshmëria e përgjimeve të policisë është kundërshtuar nga gangsterët e dënuar dhe avokatët e tyre në gjykatat e apelit në gjithë Evropën. Në Shtetet e Bashkuara, ndjekja penale e Gogiç, organizatori i supozuar i dërgesës “MSC Gayane”, mbështetet pjesërisht në bisedat e përgjuara të Sky EÇ, sipas avokatit të tij, i cili tha se do kundërshtojë pranimin e tyre si provë.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë nuk pranoi të komentojë.

Autoritetet evropiane i kanë mbrojtur metodat e tyre si të ligjshme dhe thonë se shumë krime u parandaluan nga përgjimet. Europol tha vitin e kaluar se këto komunikime zbuluan “rolin e rëndësishëm të rrjeteve kriminale  (nga rajoni i Ballkanit në tregtinë globale të kokainës”.

Në fund të vitit 2021, kur policia e Beogradit hyri në bisedat, kuptoi se Kostovski ishte kthyer në lojë pas arratisjes së tij nga Brazili, duke bashkërenduar “dërgesat e drogës nëpërmjet platformave të koduara”, tregojnë raportet e policisë serbe dhe spanjolle të marra nga Reuters.

Për më shumë se një vit, policët e gjurmuan Kostovskin teksa u takua me bashkëpunëtorë anembanë Evropës duke organizuar atë që ata besonin se do ishte një ngarkesë e madhe.

Nga mesi i vitit 2023, policia kishte identifikuar anijen që Kostovski dyshohet se kishte planifikuar të ngarkonte me kokainë dhe të lundronte përtej oqeanit: “Oceania Dos”. Në kohën kur u largua nga qyteti brazilian i Salvadorit korrikun e kaluar, autoritetet në të dy anët e Atlantikut po ndiqnin çdo lëvizje të saj.

“Karteli ballkanik u fundos”, deklaroi Europol pas kapjes së anijes më 24 gusht 2023 dhe arrestimit të Kostovskit.

Një pamje me dron tregon një anije me kontejnerë MSC në Portin e Santos të Brazilit më 1 maj 2024. Kompania thotë se ka investuar shumë në procedurat e sigurisë dhe të kontrollit për të luftuar kontrabandën e kokainës në bordin e anijeve të saj.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Një pamje me dron tregon një anije me kontejnerë MSC në Portin e Santos të Brazilit më 1 maj 2024. Kompania thotë se ka investuar shumë në procedurat e sigurisë dhe të kontrollit për të luftuar kontrabandën e kokainës në bordin e anijeve të saj

Brezi i ri

Dy muaj më vonë në Brazil, autoritetet atje kapën një tjetër trafikant të madh të Kartelit Ballkanik: Aleksandar Nesiç.

Babai i tij, Goran, kishte mbërritur për herë të parë në Brazil në vitin 2004 dhe brenda pak vitesh, tha policia, i moshuari Nesiç ishte bërë udhëheqës i qelizave të ndryshme të ndërlidhura ballkanike në gjithë Brazilin – duke përfshirë ato të Kostovskit dhe Perkoviçit – duke transportuar kokainë boliviane në Evropë. Autoritetet thanë se ai gjithashtu u përpoq t’i mësonte djalit të tij Aleksandrit, zanatin.

Goran Nesiç, objektivi qendror i hetimit të Operacionit Niva, u dënua për trafik droge në vitin 2013 dhe u dënua me 15 vjet në shtetin e Sao Paulo. Ai u ekstradua në Serbi në vitin 2018 për të vuajtur një dënim të pashlyer tetëvjeçar, por tani është i lirë. Përmes avokatit të tij, Ortelio Viera Marrero, Goran Nesiç nuk pranoi të komentojë.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Narkot e Ballkanit janë të fshehtë, shumë të lëvizshëm dhe të njohur për ndryshimin e identiteteve për të mashtruar forcat e zbatimit të ligjit. Autoritetet braziliane që hetojnë Goran Nesiç (majtas) të lindur në Serbi, thanë se gjetën dokumente të rreme identiteti në të cilat ai kishte përdorur pseudonimet Ilija Radosavljeviç (në mes) dhe Alejandro Nicolas Petroviç (djathtas). Në vitin 2013, Nesiç u dënua për trafik droge në Brazil

Aleksandër mori frenat, pretendon policia braziliane, dhe u nis për të vënë vulën e tij në biznesin e familjes.

Ai ishte rritur në Guarujá pranë Portit të Santos, një pikë kryesore e ngarkimit të kokainës që largohej nga Amerika e Jugut, thonë autoritetet.

Ndërsa babai i tij kishte favorizuar ryshfet për marinarët ballkanikë për të lëvizur produktin e tij në Evropë me anije mallrash, tha policia, i riu Nesiç iu drejtua anijeve më të vogla për të shmangur procedurat shtrënguese të kontrollit në portet braziliane dhe evropiane.

Nesiç dyshohet se bleu varka të lira peshkimi, të cilat i pajisi me rezervuarë shtesë karburanti, të mbushura me kokainë dhe personel me ekuipazhe ballkanike ose braziliane për të bërë kalimin e Atlantikut.

Më 1 Prill 2022, Marina e SHBA-së përgjoi “Alcatraz I” pranë Cape Verde, duke sekuestruar afro 5.5 ton kokainë. Ishte një nga konfiskimet më të mëdha të kokainës në botë atë vit.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Zbatimi i ligjit në SHBA dhe Cape Verde kapën gati 5.5 ton kokainë nga një anije peshkimi braziliane në brigjet perëndimore të Afrikës më 1 prill 2022. Autoritetet braziliane pretendojnë se ngarkesa ishte financuar nga trafikanti i akuzuar i drogës Aleksandar Nesiç

Disa muaj më vonë, më 16 gusht 2022, marina e Brazilit kapi anijen “Dom Isaac XII” në brigjet e shtetit verilindor Ceará, duke gjetur 1.2 ton kokainë në bord.

“Aleksandar Nesic ishte financuesi ose blerësi kryesor i ngarkesave me kokainë të sekuestruar në anijet Alcatraz I dhe Dom Isaac XII,” shkroi policia federale e Brazilit në një raport të vitit 2023 për operacionin, të marrë ekskluzivisht nga Reuters.

Sipas organeve të zbatimit të ligjit brazilian, trafikanti i dyshuar i drogës Aleksander Nesiç favorizonte një mjet më të vogël për të transportuar kokainën nga Brazili përtej Atlantikut.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Sipas organeve të zbatimit të ligjit brazilian, trafikanti i dyshuar i drogës Aleksander Nesiç favorizonte një mjet më të vogël për të transportuar kokainën nga Brazili përtej Atlantikut. Në këtë foto të shënuar nga policia federale e Brazilit, dy anije që supozohet se janë përdorur nga Nesiç dhe ekuipazhi i tij për të kontrabanduar kokainë – Panga 390 (majtas) Dom Isaac XII (djathtas) – shfaqen në një kantier varkash në Fortaleza, Brazil, më 1 korrik.

Nesiç u arrestua në shtëpinë e tij në Guarujá më 5 tetor 2023 dhe u burgos në pritje të gjyqit.

Tani 31 vjeç, ai nuk pranoi të fliste me një reporter të Reuters. Avokati i tij, Marrero, i cili përfaqëson babanë dhe djalin, tha se Aleksandër ishte i pafajshëm.

Si grupet BALLKANIKE u bënë furnizuesit kryesorë të
Trafikanti i dyshuar i drogës Aleksandar Nesiç shfaqet në një foto pa datë të postuar në Instagram dhe në një foto nga një dokument brazilian të zbatimit të ligjit të 25 gushtit 2023

Pavarësisht disa kapjeve të trafikantëve të mëdhenj të Ballkanit, ata vijojnë të vërshojnë Evropën me kokainë për shkak të taktikave të tyre gjithnjë në zhvillim, thanë zyrtarët.

Custodio, detektivi brazilian që drejtoi hetimin e Aleksandar Nesiç, tha se bandat ballkanike krijonin kompani guaskë për të lehtësuar lëvizjen e drogës së tyre, por tani po blejnë eksportues legjitimë.

Një zyrtar amerikan kundër narkotikëve që ka punuar me Custodio tha se gangsterët ballkanikë “janë lokomotiva më e madhe që drejtojnë” tregtinë e lulëzuar të kokainës në Evropë.

Ata e kanë rafinuar metodologjinë e tyre dhe ajo po funksionon,” tha ai./Reuters

Video