EMRI/ Shqiptari KREU i bandës "TITO dhe DINO" i arrestuar në Dubai, arrin marrëveshjen me holandezët!

11 Dhjetor 2023, 11:51Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Edin Gacanin

Partneri i kartelit të njohur Kinahan, bosi i mafias ballkanike Edin Gacanin, raportohet se ka arritur një marrëveshje me prokurorët holandezë dhe është dënuar me 7 vjet burg atje.

Boshnjaku, i përshkruar si një nga tregtarët më të frytshëm të drogës në botë nga autoritetet amerikane, ishte kërkuar për kontrabandën e 2,400 kilogramëve kokainë, sipas medias holandeze NCR.

Ai u gjobit gjithashtu me 1 milion euro si pjesë e hollësive të dënimit të tij, të cilat ishin në një vendim anonim nga një gjykatë në Roterdam muajin e kaluar.

Një zëdhënës i Prokurorisë Publike konfirmoi dënimin ndërsa avokatët e tij nuk deshën të komentojnë kur u kontaktuan nga NCR.

Ai ishte arrestuar në nëntor 2022 në Dubai pasi ekstradimi i tij ishte kërkuar nga Holanda. Megjithatë, ai u lirua disa muaj më vonë pasi marrëveshja me autoritetet e Dubait dështoi duke pretenduar se holandezët nuk kishin paraqitur dokumentet e ekstradimit në kohë.

EMRI/ Shqiptari KREU i bandës "TITO dhe DINO" i arrestuar në
Harun Sadikovi?, D?enis Kadri?, Ibrahim Miladin i Edin Ga?anin Tito

NCR raporton se diskutimet sekrete filluan midis Shërbimit të Prokurorisë Publike Holandeze dhe avokatëve të Gacanin. Në marrëveshje, ai hoqi dorë nga e drejta e tij për gjykim të plotë në këmbim të një dënimi të zbutur dhe seanca u zhvillua më 1 nëntor 2023. Gacanin u shfaq përmes lidhjes në distancë për gjyqin.

Në mars të këtij viti, Gacanin u përshkrua si “një nga trafikantët më produktivë të drogës në botë” në një njoftim nga Thesari i SHBA-së.

Ai ishte kreu i një bande boshnjako-holandeze, të njohur si banda “Tito dhe Dino”, të cilët janë përfshirë në kontrabandën e kokainës nga Amerika e Jugut në Evropë.

Në deklaratën e asaj kohe nga autoritetet amerikane, ata cituan lidhjet e Gacanin me Grupin e Krimit të Organizuar Kinahan.

Gacanin ishte një nga anëtarët e Kartelit në dasmën e Daniel Kinahan në vitin 2017 në hotelin Burj al Arab në Dubai së bashku me figurën e mafias italiane Raffaele Imperiale dhe kreun e mafies holandezo-marokene, Ridouan Taghi.

“Edin Gacanin është një nga trafikantët më pjellorë të drogës në botë. Me origjinë nga Sarajeva, Gacanin është udhëheqësi i kartelit ‘Tito dhe Dino’, i cili përfshin anëtarët e familjes së tij dhe miqtë e tij nga Bosnje dhe Hercegovina. Përveç përpjekjeve për trafikimin e narkotikëve në shumë vende, karteli i Gacanin është i përfshirë në pastrim parash dhe është i lidhur ngushtë me Grupin e Krimit të Organizuar Kinahan, një organizatë kriminale ndërkombëtare e përcaktuar më parë nga OFAC për rolin e saj si një organizatë e rëndësishme kriminale transnacionale.” – tha Thesari i SHBA-së OFAC këtë vit.

Arrestimi i tij në nëntor të vitit të kaluar ishte pjesë e një operacioni policor shumëkombësh më të gjerë të Europol kundër bandës.

EMRI/ Shqiptari KREU i bandës "TITO dhe DINO" i arrestuar në

Por vetëm dy muaj pas arrestimit të tij, Gacanin u lirua me kusht, pavarësisht përpjekjeve të autoriteteve në Holandë për ta ekstraduar atë.

Kërkesat për ekstradim në Dubai

Christy Kinahan Sr dhe djemtë e tij Daniel dhe Christy Jr., për tëcilët autoritetet amerikane kanë vënë shpërblim 5 milionë dollarë për secilin, besohet se janë ende në Dubai.

Togeri i tyre i besuar Sean McGovern, i cili kërkohet në Irlandë, është gjithashtu në Dubai dhe ende nuk do të ekstradohet pavarësisht urdhërarresteve të lëshuara nga Irlanda. Christy Kinahan Jr është gjithashtu në kërkim nga autoritetet.

Këtë javë doli se ministrja irlandeze e Drejtësisë Helen McEntee pritet të kërkojë miratimin e kabinetit për të filluar negociatat formale të ekstradimit me Emiratet e Bashkuara Arabe.

EMRI/ Shqiptari KREU i bandës "TITO dhe DINO" i arrestuar në

Ka pasur bisedime të vijueshme midis Irlandës dhe Emirateve të Bashkuara Arabe për ekstradimin e krerëve të bandave në Irlandë, ku ata mund të sillen para gjykatave.

Rafaelle Imperiale, e cila kishte pesë vjet në arrati, u arrestua në Dubai në gusht 2021 dhe u ekstradua në Itali në mars 2022.

Kërkesa e Italisë për ekstradim fillimisht u hodh poshtë, por pasi ministri italian i Drejtësisë fluturoi në Dubai për të dorëzuar personalisht një kërkesë të re për ekstradim, ai u bë e mundur. Imperiale filloi bashkëpunimin me autoritetet italiane dhe së fundi hoqi dorë nga një ishull artificial në Dubai me shpresën për të ulur më tej dënimin e tij.

Në dhjetor 2019, bosi holandez i mafies marokene në Holandë Riduoan Taghi u arrestua dhe u ekstradua menjëherë më pas në Holandë ku po vazhdon gjyqi i tij për urdhërimin e vrasjeve.

Gjykimi i Bunkerit” ka qenë i mbushur me polemika, duke përfshirë largimin e avokatit të tij dhe urdhërimin e vdekjes së një gazetari holandez./Hashtag

Video